XPół roku temu zginął w wypadku samochodowym mój mąż. Nie mieliśmy jeszcze dzieci. Mąż posiadał ziemię zapisaną mu przez jego rodziców przed ślubem. Już jako małżeństwo kupiliśmy jeszcze 5 ha gruntu. Co należy mi się w spadku po mężu? Teść twierdzi, że on i jego drugi syn przejmą większość ziemi. Teściowa zmarła przed wypadkiem męża.
YIstotnie, w sytuacji gdy nie mieli Państwo dzieci, dziedziczyć będzie Pani wspólnie z rodziną męża. Tak wynika z art. 932 Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z tym przepisem w braku zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku.
Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, tak jak ma to miejsce w tym przypadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. W sytuacji zatem, gdy teściowa nie żyje, a do spadku jest powołany oprócz teścia jeszcze jedyny brat Pani męża, jemu przypadnie część teściowej.
Gdy którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, należy się jego zstępnym.
W przypadku gdy jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.
Z gruntów, które przepisali przed ślubem Pani mężowi jego rodzice, stanowiących jego majątek osobisty, Pani przypadnie połowa, natomiast teść i brat męża odziedziczą po jednej czwartej. Odmiennie wygląda natomiast sprawa dziedziczenia w odniesieniu do nieruchomości (a także rzeczy ruchomych), które nabyli Państwo po ślubie i które weszły do majątku wspólnego. Połowa tych dóbr należy do Pani, dziedziczeniu podlega zaś druga połowa, stanowiąca własność męża. I znowu Pani należy się z niej połowa, a teściowi i szwagrowi po jednej czwartej. Pani będzie więc miała prawo do trzech czwartych majątku zgromadzonego przez Panią i męża, a rodzina męża – do jednej czwartej.
Po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzenia przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia konieczne będzie przeprowadzenie działu spadku w celu ustalenia, które przedmioty wchodzące w skład masy spadkowej przypadną Pani, a które – krewnym męża. ●