Uroczyste ogłoszenie zwycięzców miało miejsce podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wyróżnienie w imieniu Grupy Azoty odebrał Filip Grzegorczyk, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A. Wyboru liderów Rankingu dokonała Rada kampanii "Zielony indeks" złożona z przedstawicieli instytucji i organizacji związanych z polityką środowiskową oraz autorytetów w tej dziedzinie.
Projektem, który Grupa Azoty opisała w ramach zgłoszenia były prace modernizacyjne na instalacji kwasu azotowego technicznego, które przyczyniły się do ograniczenia emisji gazu cieplarnianego podtlenku azotu. Zmiany polegały na modernizacji konstrukcji i montażu nowego niskoemisyjnego katalizatora. Pierwsze zmiany wprowadzono w grudniu 2018 r., prace zakończyły się w czerwcu 2019 roku, a łączny koszt projektu zamknął się kwotą ponad 3,5 mln zł.
W związku z powyższym, w roku 2019 nie wyemitowano gazów cieplarnianych w postaci ekwiwalentu CO2 w liczbie ponad 63 tysięcy t CO2, co w porównaniu z okresem bazowym (2018 r.) oznacza spadek emisji na poziomie około 53 proc. Z kolei w roku 2020 nie wyemitowała 98 tysięcy t CO2, co w porównaniu z rokiem 2018 stanowi spadek o około 83 proc. na wskazanej instalacji.
– W imieniu Grupy Azoty, dziękuję za wyróżnienie w pierwszej edycji Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych. To dla nas duży zaszczyt znaleźć się gronie spółek, które aktywnie uczestniczą w zielonej transformacji polskiej gospodarki. W Grupie Azoty konsekwentnie podejmujemy działania, które obniżają naszą emisyjność i tym samym zwiększają naszą konkurencyjność. Prace modernizacyjne na instalacji kwasu azotowego technicznego to jeden z wielu projektów Grupy Azoty potwierdzający, że transformacja klimatyczno-energetyczna odgrywa dla nas istotną rolę – mówi Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.
r e k l a m a