Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Szczypta alchemii, czyli ekogospodynie z Pogwizdowa

Data publikacji 05.10.2021r.

Członkinie KGW w Pogwizdowie w gminie Paszowice w powiecie jaworskim wiedzą, jak wyprodukować ekologiczne środki czyszczące, których powszechnie używamy w naszych domach do mycia, prania albo czyszczenia. Zrobić dla nich mydło, proszek lub pastę do czyszczenia powierzchni to pestka.

dolnośląskie

– Jeden z najłatwiejszych do wykonania produktów to proszek do prania. Jego skład to soda oczyszczona, boraks, soda kalcynowana, nadwęglan sodu. Te składniki mieszamy na sucho, w proporcji jeden do jednego – opowiada Magdalena Błaszczak, popularyzatorka praktycznej ekologii w domu.

Taki proszek należy stosować jak zwykły, ale trzeba prać z dobrą intencją.

– Jak pierze mąż, nie zawsze mu się udaje, a jeśli ja, pranie jest czyste. Mąż chce tylko wyprać, a ja chcę też chronić środowisko – żartuje Magdalena.

Mydło? Od ręki!

Mydło należy przygotowywać w gumowych rękawicach, fartuchu, stroju z długim rękawem oraz okularach. Składniki to: 1000 g oliwy z wytłoków, 127 g wodorotlenku sodu (NaOH), 380 g zimnej wody.

Przygotowujemy ług. Do wody w dużym słoiku wsypujemy wodorotlenek sodu i mieszamy do rozpuszczenia. Uwaga! Płyn robi się gorący! Odstawiamy go do przestudzenia. W dużym garnku podgrzewamy oliwę do temperatury ciała. Kiedy obie substancje będą miały zbliżoną temperaturę (możemy zmierzyć termometrem bezdotykowym lub przyłożyć rękę do zewnętrznej ścianki naczynia – nigdy do środka cieczy!), wlewamy powoli ług do oliwy i miksujemy blenderem, aż będzie wyglądała jak budyń. Następnie przelewamy do formy (np. pojemnik po lodach) i odstawiamy na 24 godziny do stwardnienia. Po tym czasie kroimy na kawałki, rozkładamy luźno, nakrywamy i pozostawiamy do dojrzewania na około 6 tygodni. Po takim czasie mydło traci właściwości żrące i nadaje się do użycia.

Panie mają więcej ekologicznych przepisów. Do przygotowania płynu do mycia szyb potrzeba 1/4 szklanki octu, 1/4 szklanki spirytusu, 2 szklanek wody, 10 kropli olejku zapachowego. Do sporządzenia płynu do mycia naczyń – 3 cytryny, 200 g soli, 100 ml octu jabłkowego i 200 ml wody. Potrzebujesz płynu do czyszczenia powierzchni? Zmieszaj 2 łyżki octu spirytusowego, 2 łyżeczki boraksu, 2 szklanki wody, 3 krople olejku lawendowego, 3 krople olejku z drzewa herbacianego.

– Mydła wystarcza nawet na rok. To mydło bez konserwantów czy detergentów. To ważne w przypadku osób, które cierpią na alergie czy problemy skórne. Można na jego bazie przyrządzić mydła w płynie, płyny do prania, mycia naczyń, pasty czyszczące – mówi Magdalena.

Ekologię zaszczepiamy

Spotkania to część projektu „Na przekór wirusowi – ekologia i zdrowie – lokalnie w Pogwizdowie!” realizowanego ze Stowa­rzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pogwizdów, możliwego dzięki dofinansowaniu z programu Działaj Lokalnie. Projekt ma na celu także walkę z negatywnymi skutkami pandemii.

– Od otoczenia można rozpocząć proces stopniowych korzystnych zmian, dzięki którym zaszczepiona zostanie świadomość skierowana na ekologię, zdrowie, środowisko i potrzebę działania dla dobra ogółu – podkreśla Katarzyna Bącal, przewodnicząca koła w Pogwizdowie.

W ramach projektu odbędą się pogadanki, warsztaty ekologiczne i zdrowotne, warsztaty lepienia z gliny, projektowanie i tworzenie własnej torby na zakupy, budowa budek lęgowych dla drobnych ptaków, konkursy plastyczny i poetycko-literacki dla dzieci i dorosłych, plener malarski, prace porządkowe i pielęgnacyjne wokół tablic informacyjnych i Polany pod Gwiazdami, w parku i wzdłuż rzeki Przyłęcznicy.

Być może uda się napisać piosenkę nawiązującą do projektu czy przedstawienie artystyczne z udziałem uczniów szkoły podstawowej w Pogwizdowie. A na koniec zaplanowano piknik rodzinny na Polanie pod Gwiazdami wraz z wystawą dzieł warsztatowych i innymi atrakcjami nawiązującymi do projektów zrealizowanych w poprzednich latach.

Artur Kowalczyk

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a