Wysiewając nasiona niektórych gatunków kwiatów jesienią, możemy uzyskać ruszenie wegetacji oraz kwitnienie wcześniejsze nawet o miesiąc w porównaniu z wysianymi tymi samymi gatunkami wiosną.
Zaletą jesiennego terminu wysiewu jest oddziaływanie niskich temperatur na nasiona. Przebiega wówczas tzw. stratyfikacja. Proces kiełkowania przebiega bardzo powoli, ale wschody są równomierne i obfite. Niektóre gatunki poddane działaniu niskich temperatur wcześniej i obficiej kwitną, a także lepiej się krzewią.
Trzeba zapewnić roślinom warunki do kiełkowania i rozwoju. Stanowisko powinno być nasłonecznione, osłonięte od wiatrów, oczyszczone z chwastów, głęboko spulchnione i wyrównane, a podłoże lekkie, szybko się nagrzewające wiosną i zasilone kompostem lub nawozem potasowym i fosforowym przed przekopaniem.
Jesienny wysiew można stosować w uprawie: ostróżeczki polnej i ogrodowej, maczka kalifornijskiego, klarkii wytwornej, chabra piżmowego, chabra bławatka, nagietka lekarskiego, ubiorka gorzkiego i okółkowego, złocienia trójbarwnego i polnego.
W przypadku długiej i ciepłej jesieni wschody mogą nastąpić jeszcze przed zimą. Siewki należy wówczas zabezpieczyć, okrywając agrowłókniną lub stroiszem drzew iglastych. mw