Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Już trzy banki udzielają kredytu na „Czyste powietrze”

Data publikacji 11.10.2021r.

Od lipca br. ruszyła zapowiadana ścieżka bankowa w programie „Czyste powietrze”, czyli nabór wniosków o dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Pierwszymi bankami, które rozpoczęły akcję kredytową, były Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska. Pod koniec września do akcji przystąpił Bank BNP Paribas.

Warunkiem wypłaty dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu jest wypłacenie przez bank kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na cele zgodne z programem „Czyste powietrze”, w tym co najmniej w 95% na pokrycie kosztów kwalifikowanych, oraz wykorzystanie tego kredytu przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem. Aby skorzystać z tej ścieżki dofinansowania, trzeba złożyć wniosek o kredyt w oddziale banku, który przystąpił do programu „Czyste powietrze”, a po przyznaniu kredytu przy pomocy pracownika banku wypełnić wniosek o dotację z tego programu. Wniosek do WFOŚiGW składa bank. Wypłata kredytu następuje po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dotacji. Jeśli kredyt jest zabezpieczony gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego, wypłata kredytu nastąpi po podpisaniu umowy dotacji. Inwestycję trzeba zrealizować w terminie 18 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku o dotację, a następnie złożyć w WFOŚiGW wniosek o jej rozliczenie. Po pozytywnej weryfikacji WFOŚiGW wypłaci dotację, którą bank zaksięguje na poczet spłaty kapitału kredytu.

Ścieżka bankowa w „Czystym powietrzu” przewiduje też możliwość objęcia kredytów gwarancjami z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji (EFPiG), którym dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Dzięki tym gwarancjom banki kredytujące mogą zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem.

Dotacje pokrywają koszty wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne, spełniające najwyższe normy. Warto zaznaczyć, iż wymiana kopciuchów na kocioł na węgiel jest możliwa tylko do końca tego roku. Można zainwestować też w instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, foto­woltaikę czy przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Maksymalna kwota kredytu, jaką można otrzymać w bankach, które przystąpiły do programu, wynosi 100 tys. zł. W Banku BNP Paribas można spłatę rozłożyć nawet na 12 lat. Kredyt objęty jest Gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Wszystkie formalności, zarówno związane z kredytem, jak i z dotacją oraz gwarancją BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, można załatwić w trakcie jednej wizyty, przy jednym okienku. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) obliczona na podstawie reprezentatywnego przykładu kredytu „Czyste powietrze” na 15 lipca 2021 roku wynosi 5,72%.

W latach 2021–2022 banki będą dysponować łącznym limitem środków do 1,5 mld zł, w ramach których przekazywać będą do wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z „Czystym powietrzem”.

Do udzielania kredytów w ramach „Czystego powietrza”, oprócz wspomnianych trzech banków, przystąpiły również: Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB. Jednak nie uruchomiły one jeszcze takich kredytów.

Magdalena Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a