Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kronikarz ­– rzecznik prasowy wspólnoty strażackiej

Data publikacji 11.10.2021r.

W dniach 17–19 września br. w Muzeum Etnograficznym w Toruniu z udziałem prezesa ZG ZOSP RP Waldemara Pawlaka odbyło się podsumowanie XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik oraz XV Konkursu na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa.

kujawsko-pomorskie

Po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 do grodu Mikołaja Kopernika przyjechało 130 kronikarzy z całego kraju. Tematem wiodącym spotkania była „Misja kronikarzy – kroniki”. Dr Marian Zalewski, przewodniczący Zespołu ds. Strategii Związku OSP RP przedstawił rolę kronikarzy i naukowców w dokumentowaniu dziejów polskiego pożarnictwa i w historioznawstwie. Warsztaty dla kronikarzy poprowadzili przedstawiciele Wojewódzkiego Klubu Kronikarzy OW ZOSP RP w Poznaniu Małgorzata Judasz i Bogdan Siwiński. Zebrani dostali szereg wskazówek metodycznych dotyczących redagowania kronik. Warsztaty były ważną wspólną rozmową m.in. jak tworzyć kroniki profesjonalnie i efektywnie, jak promować kronikarstwo. Druhna Alicja Puchalska, prezes i kronikarz OSP Tomaszów Mazowiecki-Białobrzegi, przedstawiła rolę kronikarzy w OSP i w środowisku lokalnym.

Na czele jury XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik stanął prof. dr hab. Władysław Tabasz, zaś w XV Konkursie prac popularnonaukowych i badawczych historii pożarnictwa przewodniczącym był dr Janusz Gmitruk.

Na ogólnopolski konkurs nadesłano 88 kronik zebranych w 134 tomach z 13 województw. 27 kronik uzyskało ocenę wzorową. Najliczniej tytułami „Kronika wzorowa” nagrodzone zostały kroniki z województwa łódzkiego (5) oraz wielkopolskiego (4).

Druh Tomasz Iskierka z OSP Królowa Wola, woj. łódzkie nie krył zadowolenia z otrzymania tytułu „Kronika wzorowa”.

– Liczyłem na wysokie noty naszych kronik – mówi dh Tomasz Iskierka – ale jednocześnie zdawałem sobie sprawę z olbrzymiej konkurencji. Jednak nie tytuły i wyróżnienia są w tym wszystkim najważniejsze. Liczy się integracja naszego strażackiego społeczeństwa, fakt, że możemy się spotkać, porozmawiać i wymienić doświadczenia. Z Torunia wyjadę w pełni usatysfakcjonowany, również ze wzorowej oceny prac kronikarskich.

W konkursie na prace popularnonaukowe i badawcze z historii pożarnictwa wygrał, co zdaniem uczestników nie było zaskoczeniem, prof. dr hab. Piotr Gołdyn, zaś pierwsze miejsce w konkursie na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z dziejów OSP” przyznano dh. Krystianowi Owczarkowi zatytułowaną „Ochotnicza Straż Pożarna w Bolesławcu (1882–2012)”.

Spotkanie w Toruniu było okazją do dyskusji o znaczeniu i przyszłości kronikarstwa dla Związku OSP RP, integracji kronikarzy i historyków pożarnictwa z całego kraju oraz poznaniu toruńskich atrakcji.

Na zakończenie pewna refleksja – słowa dh. Małgorzaty Judasz: – To, że teraz możemy obchodzić stulecie Związku OSP RP zawdzięczamy także solidnej pracy wielu strażackich dokumentalistów, sekretarzy i kronikarzy. Bez nich nie pamiętalibyśmy o swojej historii. To mozolna, wymagająca specjalnej wiedzy i predyspozycji praca. Docenia się ją dopiero po wielu latach. Warto pisać kroniki, nie tylko dla swoich OSP, ale także innych organizacji społecznych na naszych wsiach. Jest to sposób na utrwalenie pamięci o naszych małych ojczyznach, przekazanie obrazu świata przyszłym pokoleniom.

Krystyna Nowakowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a