Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Odnawialne źródła energii zapobiegną katastrofie klimatycznej

Data publikacji 11.10.2021r.

Takimi słowami Artur Balazs, przewodniczący kapituły Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej otworzył IV edycję międzynarodowej konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, która odbyła się 24 września br. w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. Organizatorami konferencji była FEFRWP we współpracy z Agro Promotion oraz Konsulatem Generalnym Węgier w Gdańsku.

Jak wskazywał Artur Balazs, ochrona klimatu i odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich, to obecnie jedne z najważniejszych tematów, nie tylko dla Polski i Europy, ale całego świata.

Uczestniczący w konferencji Grzegorz Puda, minister rolnictwa zwrócił uwagę, iż zarówno polskie, jak i węgierskie rolnictwo cechuje, w porównywaniu do innych unijnych krajów, które postawiły na intensywne rolnictwo, bardzo niska emisja dwutlenku węgla do atmosfery. W przypadku Polski jest to około 2,1 t ekwiwalentu CO2 na hektar, a Węgier – niecałe 1,4.

Minister rolnictwa podkreślał, iż wiele wyzwań zachęcających rolników do włączenia się w ograniczenie zmian klimatycznych niesie ze sobą Zielony Ład.

– Widzimy ogromną szansę w rozwoju odnawialnych źródeł energii, chodzi tutaj nie tylko o poprawę warunków życia na obszarach wiejskich, ale także stworzenie nowych możliwości rozwoju rolnictwa. Z rolniczego punktu widzenia, najważniejsze są te technologie OZE, które oprócz produkcji energii, mogą wspierać rolnictwo w realizacji celów klimatycznych i środowiskowych. Stąd dużą wagę przywiązujemy do rozwoju energetyki wodnej i biogazowni rolniczych, które są niedoceniane – podkreślał Puda.

Szef resortu rolnictwa ma również świadomość tego, że odnawialne źródła energii nie zastąpią energetyki systemowej. Natomiast przechodzenie z energetyki konwencjonalnej na tę z odnawialnych źródeł musi być płynne, tak aby koszty społeczne tej transformacji były jak najniższe. Puda zaznaczał, iż produkcja zielonej energii powinna być dostosowana do lokalnych potrzeb. W jego ocenie, inwestycje w OZE na obszarach wiejskich powinny być wspierane głównie z polityki spójności, pieniądze w ramach planu strategicznego WPR oraz Polskiego Ładu, miałyby uzupełniać tę pomoc.

Prof. Jerzy Buzek, poseł do PE, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE zwracał uwagę na ogromne zapóźnienie w transformacji energetycznej naszego kraju.

– Ciągle wątpimy w to, że ocieplenie klimatu może doprowadzić do katastrofy klimatycznej. Hiszpanie, Czesi, Duńczycy są już daleko przed nami a u nas nadal pracuje 17 kopalni węgla kamiennego. Im później przeprowadzimy transformację energetyczną, tym będzie nas to drożej kosztowało – tłumaczył prof. Buzek.

Prof. Jerzy Buzek zwracał uwagę na to, że pomimo tego, iż polskie rolnictwo emituje stosunkowo mało CO2, na wsiach i w małych miejscowościach spala się nadal około 10 mln t węgla rocznie. Nie mówi się, że na tych obszarach występuje zagrożenie smogowe, ponieważ nikt tego nie mierzy. Pod tym względem mamy najgorszą sytuację w całej UE.

Magdalena Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a