– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że kapituła doceniła znaczenie projektu eDWIN w zakresie wdrażania innowacji oraz digitalizacji. To dla nas duże wyróżnienie, które daje nam jeszcze większą motywację do dalszej pracy. Jednocześnie bardzo dziękuję całemu zespołowi i wszystkim partnerom, którzy są zaangażowani w projekt eDWIN – mówi Maciej Zacharczuk, koordynator projektu eDWIN z WODR w Poznaniu.
A czym jest projekt eDWIN? Jego celem jest stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin. W czerwcu 2022 roku na rynku pojawią się cztery elektroniczne usługi, z których można będzie korzystać na nowej platformie i w aplikacjach opracowanych w projekcie eDWIN. Te usługi to: "Wirtualne gospodarstwo", "Śledzenie pochodzenia produktów", "Raportowanie zagrożeń" oraz "Udostępnianie danych meteorologicznych".
Dla rolników najważniejsza będzie usługa "Wirtualne gospodarstwo", gdzie poprzez aplikację będą otrzymywali powiadomienia o zagrożeniach na polu, możliwości występowania szkodników, załamaniach pogody lub porady czy, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin.
Sercem projektu jest budowana w całej Polsce sieć ok. 600 stacji meteorologicznych. Dane ze stacji przetwarzane będą przez modele, które pozwolą na przygotowanie sprecyzowanego pod daną uprawę komentarza agrometeorologicznego, dzięki któremu rolnik będzie mógł podjąć decyzję np. o terminie wysiewu konkretnej rośliny.
Prace nad eDWIN trwają od czerwca 2021 r. i jest to pierwszy projekt z zakresu rolnictwa finansowany w ramach programu Polska Cyfrowa. Całkowita wartość projektu wynosi aż 20 902 508,02 zł, z czego ze środków europejskich pochodzi 17 689 792,53 zł, zaś resztę stanowią środki z budżetu państwa.
r e k l a m a