Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ciekawe rośliny bobowate w SDOO w Krzyżewie

Data publikacji 18.10.2021r.

Na poletkach Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie znajdują się między innymi rośliny bobowate powszechnie uprawiane takie jak: soja, bobik, łubin wąskolistny, łubin żółty, łubin biały i groch.

podlaskie

Chcąc wzbogacić swoją kolekcję i zaprezentować zwiedzającym gatunki, które są uprawiane na mniejszą skalę w stacji rozszerzono trochę skład gatunkowy tej grupy roślin.

Orzacha podziemna

(Arachis hypogaea L), czyli tzw. orzeszki ziemne (orzeszki arachidowe, fistaszki), z których wytwarza się olej arachidowy to jedna z ciekawostek na poletkach SDOO w Krzyżewie. Jest to gatunek roślin z rodziny bobowatych, którego strąki mają bruzdowaną, włóknistą okrywę. Znajduje się w nich od 1 do 4 nasion, które dojrzewają w ziemi. Kwiaty orzechy są żółte i drobne. Po przekwitnięciu ich szypułka wydłuża się i kieruje do dołu, wpychając strąk do ziemi, gdzie dojrzewa na głębokości 5–8 cm. Orzacha podziemna dorasta do około 50–70 cm wysokości. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, a głównymi jego producentami są Indie, Chiny, USA, Nigeria i inne kraje Afryki Subsaharyjskiej. W Europie roślina ta uprawiana jest na Półwyspie Bałkańskim, we Francji i we Włoszech.

Dobrze rozwinięte rośliny orzachy podziemnej w SDOO w Krzyżewie wykształciły po 41 orzeszków ziemnych. Doświadczenie to potwierdza fakt, że uprawa orzeszków ziemnych w Polsce jest możliwa, ale trudna. Jest to bowiem roślina ciepłolubna, wrażliwa na przymrozki, wymagająca długiego okresu ciepła. Dlatego, aby przyspieszyć ich rozwój dobrze jest przygotować rozsadę orzachy, którą do gruntu powinno się wysadzać po 15 maja. Stanowisko pod uprawę orzeszków powinno być ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru i żyzne.

Głąbigroszek szkarłatny

(Lotus tetragonolobus L), jest drugą ciekawą rośliną bobowatą wysianą na poletkach demonstracyjnych w SDOO w Krzyżewie. To roślina roczna, której owocem są zielone jadalne strąki. Głąbigroszek szkarłatny występuje w krajach śródziemnomorskich, na Cyprze, Kaukazie, w Azji Zachodniej i Afryce Północnej, a także w Europie. Głąbigroszek szkarłatny pokryty jest włoskami, a jego liście złożone są z 3 listków. Roślina ta posiada pędy o długości około 25 cm, a jej kwiaty są szkarłatne. Głąbigroszek szkarłatny preferuje stanowiska nasłonecznione, glebę lekką przepuszczalną. Uprawiając go z innymi roślinami, ze względu na jego wielkość należy wybierać dla niego zewnętrzne miejsca rabat, lub grządek. Zastosowanie głąbigroszku jest zróżnicowane. Uprawiany jest między innymi jako warzywo, którego strąki mogą być spożywane na surowo. Głąbigroszek szkarłatny jest także rośliną ozdobną uprawianą na rabatach.

Józef Nuckowski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a