Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Innowacja w pozbiorczej ochronie jabłek

Data publikacji 18.10.2021r.

Obok piszemy o zasadach zbioru i przechowywania jabłek z sadów przydomowych, na własne potrzeby. Niektórzy z naszych Czytelników są profesjonalnymi sadownikami. Przechowują owoce, ale nie zawsze możliwość kontrolowania atmosfery w przechowalni wystarczy, aby jabłka były bezpieczne przez kilka miesięcy.

Na rynku pojawił się nowy produkt, który może pomóc ochronić owoce przed chorobami przechowalniczymi. Pojawiło się innowacyjne rozwiązanie firmy UPL – fungicyd Deccopyr-Pot w formie generatora dymu.

r e k l a m a

Można chronić w przechowalni

Sezon przechowalniczy to okres, kiedy wielu sadowników szuka sposobu na to, by zadbać o kondycję owoców w chłodniach i uchronić je przed chorobami grzybowymi, które mogą uniemożliwić późniejszą sprzedaż plonów.

– Istnieje duża grupa chorób przechowalniczych, nazywanych również gnilnymi, powodowanych przez kilka różnych patogenów. W Polsce najczęściej występuje gorzka zgnilizna, szara pleśń, mokra zgnilizna, brunatna zgnilizna. Problemem w chłodni może być również parch wtórny. Jego sprawcą jest ten sam patogen, który powoduje infekcje pierwotne w sadach. Dlatego warto zadbać o zredukowanie różnego rodzaju zagrożeń podczas przechowywania – mówi Arkadiusz Sławiński, menadżer upraw ogrodniczych z UPL Polska.

Ważna jest prawidłowo prowadzona ochrona w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Aby uzupełnić działanie wcześniej zastosowanych preparatów i zapewnić bezpieczeństwo owoców przechowywanych w chłodniach, po zbiorach można sięgnąć po wspomniane nowe rozwiązanie. Gdy jabłka są złożone do przechowywania, możliwe jest jeszcze zabezpieczenie ich szypułki oraz uszkodzeń, takich jak pęknięcia skórki, obicia i mikrouszkodzenia.

Zapobiega infekcjom i leczy

– Nowością w ofercie UPL jest Deccopyr-Pot – innowacyjny fungicyd w formie generatora dymu, stosowany bezpośrednio w zamkniętych pomieszczeniach przechowalniczych, już po umieszczeniu w nich owoców. Dzięki aplikacji poprzez fumigację preparat bardzo dobrze rozprzestrzenia się w całej chłodni i dokładnie pokrywa owoce, powierzchnie przechowalnicze, a także same skrzyniopalety, co pozwala zabezpieczyć jabłka przed najważniejszymi chorobami – informuje Wojciech Binek, menadżer Crop Service z UPL Polska.

Substancją aktywną fungicydu Deccopyr-Pot jest pirymetanil, związek z grupy anilinopirymidyn. Preparat został zarejestrowany do stosowania w jabłkach i gruszkach w celu ochrony przed siną pleśnią, a w brzoskwiniach i nektarynach przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Preparat wykazuje szerokie spektrum działania interwencyjnego oraz leczniczego. Zalecana dawka do jednokrotnego zabiegu wynosi 20 g na 1 t owoców. Aplikację przeprowadza wyspecjalizowany pracownik UPL Crop Service – usługę taką można zamówić online.

Firma UPL Polska zapowiada rozszerzenie rejestracji Deccopyr-Pot na inne uprawy owocowe i choroby. W Hiszpanii i Portugalii posiada on dodatkowo rejestrację przeciwko: porażeniu gniazda nasiennego owoców ziarnkowych i suchej zgniliźnie przykielichowej jabłek, gorzkiej zgniliźnie wiśni, antraknozie, parchowi jabłoni i parchowi gruszy, mokrej zgniliźnie oraz brunatnej zgniliźnie owoców, a w Belgii jest zarejestrowany także do zwalczania gorzkiej zgnilizny jabłek i szarej pleśni.

r e k l a m a

Marek Kalinowski

Za informacją UPL Polska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a