XProwadzę gospodarstwo rolne we współwłasności. Czy w przypadku przejścia z ryczałtu na VAT ogólny czynności rejestracyjnych w zakresie VAT dokonują wszyscy współwłaściciele?
YZgłoszenia rejestracyjnego dokonuje jeden ze współwłaścicieli. Artykuł 15 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług określa, że w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne. Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Olsztynie w wyroku z dnia 6 lipca 2017 r. (sygn. akt: I SA/Ol 316/17) orzekł, że w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób. Chodzi o osobę, na którą będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i która będzie wystawiała faktury przy sprzedaży produktów rolnych lub świadczenia usług. Istota tych regulacji polega na ustanowieniu szczególnej zasady dotyczącej formalnego statusu jako podatnika – w przypadku rodzinnych czy też, ściślej rzecz biorąc, wieloosobowych gospodarstw rolnych (oraz osób prowadzących wspólnie działalność rolniczą w innych przypadkach niż prowadzenie gospodarstwa rolnego). Podatnikiem jest ta i tylko ta osoba fizyczna, która dokonała wymaganego zgłoszenia rejestracyjnego.
W sytuacji zatem, gdy gospodarstwo rolne stanowi współwłasność kilku osób (w tym współwłasność małżeńską), podatnikiem VAT czynnym może zostać tylko jedna osoba, która dokona zgłoszenia rejestracyjnego. ●