Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ultrapłytka uprawa od Amazone

Data publikacji 18.10.2021r.

Podczas transmitowanej on-line 13 października br. konferencji prasowej firma Amazone pokazała najnowsze maszyny i rozwiązania przygotowane na rok 2022. Supernowością będzie TopCut, czyli sprzęt do ultrapłytkiej uprawy, który będzie mógł pracować z różnych oprzyrządowaniem. Premiera tego narzędzia odbędzie się na przyszłorocznych targach Agritechnica w Hanowerze.

Konieczność zmniejszania ilości stosowanych środków chemicznych wymaga skuteczniejszej uprawy. Sprzęt pracujący na ścierniskach – zdaniem firmy Amazone – musi być taki, aby w jednym przejeździe stworzył idealne warunki do stymulowania wzrostu samosiewów, a w kolejnym skutecznie je zniszczył. Istotne jest też optymalne rozdrabnianie resztek pożniwnych oraz to aby sprzęt pracował tylko tak głęboko, jak to konieczne, bo to pozwoli ograniczyć parowanie wody z gleby.

– Maszyna z elementami roboczymi jednego typu nie zawsze jest w stanie odpowiednio doprawić glebę, szczególnie w większych gospodarstw, w których panują różne warunki polowe i glebowe. Dlatego zbudowaliśmy TopCut. Ma modułową budowę i na jednej ramie może mieć zamontowane różnego typu segmenty robocze. Tylko od rolnika będzie zależało, których użyje na danym polu – twierdzi firma Amazone. – Pierwszym elementem może być np. podwójny wał nożowy pracujący w kombinacji z klinowym wałem pierścieniowym lub broną mulczową. Sprzęt z takimi elementami powinien zdać egzamin po uprawie rzepaku, słonecznika. Alternatywą dla wałów nożowych są mocowane w dwóch rzędach faliste talerze, które np. w porównaniu do sekcji uprawowej brony talerzowej, na glebach wilgotnych i kleistych, wynoszą na powierzchnię pola mniej grud i brył. Faliste talerze będą mogły pracować również w układzie z pojedynczym wałem nożowym. Dla maszyny TopCut przewidzieliśmy także innego typu elementy typu gwiaździste talerze itd.

Amazone podaje, że latem tego roku pierwszy TopCut 12000-2 o szerokości 12 metrów w różnych kombinacjach i warunkach polowych przeszedł szereg testów. Został też poddany badaniom na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bernburgu, podczas których była oceniana jego przydatność do pracy na ściernisku po pszenicy i rzepaku pod kątem efektu rozdrabniania gleby, wschodu samosiewów itp.

– Wyniki badań były takie, że segmenty uprawowe w TopCut gwarantowały ultrapłytką uprawę z odpowiednią strukturą gruzełkowatą gleby, co stwarzało doskonałe warunki do kiełkowania samosiewów – podaje Amazone. – Przejazd takim sprzętem w porównaniu z innymi maszynami pozwalał na dokładniejsze rozdrabnianie resztek po rzepaku, słoneczniku, kukurydzy. Osiągał przy tym bardzo wysoką wydajność przy relatywnie niskim zużyciu paliwa.

Amazone zapowiada, że w przyszłym roku zbuduje więcej tego typu maszyn, aby zebrać więcej opinii o efektach pracy tej maszyny.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a