Przypominamy rolnikom, iż okres, w którym dozwolone jest stosowanie nawozów, w zależności od lokalizacji, rodzaju gruntu oraz rodzaju nawozu, kończy się między 15 października a 30 listopada.
Na gruntach ornych nawozy azotowe mineralne oraz gnojówkę i gnojowicę, poza wyłączonymi gminami zlokalizowanymi na terenie województw dolnośląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz śląskiego, można stosować do 25 października. Natomiast na terenie wyłączonych gmin termin ten zakończył się 15 października. W przypadku upraw trwałych, wieloletnich oraz łąk i pastwisk ostatnim dniem na zastosowanie nawozów azotowych mineralnych oraz naturalnych płynnych jesienią jest 31 października, a obornika – 30 listopada. Z kolei na gruntach ornych obornik nie powinien być stosowany na obszarze całego kraju później niż 31 października. Jeśli jednak rolnik zakłada uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach, określone terminy go nie obowiązują, pod warunkiem że nie przekroczy 30 kg N/ha w wieloskładnikowych nawozach. Musi też szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę, rodzaj i datę stosowania nawozu oraz termin siewu jesiennej uprawy.
Terminy określone dla gruntów ornych nie dotyczą też rolników, którzy nie mogli dokonać zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby. W tej jednak sytuacji terminem granicznym stosowania nawozów jest 30 listopada.
Wskazanych powyżej terminów nie stosuje się do nawożenia upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych. Z kolei samego nawożenia nie wykonuje się na glebach odłogowanych (gruntach odłogowanych), chyba że przed planowanym zakończeniem odłogowania jesienią. ms