Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kukurydza Dekalb: plon, tolerancja i jakość

Data publikacji 26.10.2021r.

Powierzchnia uprawy dawno już przekroczyła w Polsce milion hektarów. Przypomnijmy, że stało się to po sezonie 2011/2012, kiedy zima mocno przetrzebiła rzepak i zboża ozime, a rolnicy przesiewali te uprawy głównie kukurydzą. Od tego czasu areał uprawy kukurydzy systematycznie rośnie, a z bieżących szacunków wynika, że w br. kukurydzę uprawiano na ok 1,7 mln ha.

Sukces uprawowy kukurydzy w dużym stopniu wynika z intensywnych prac hodowców i ciągłego postępu hodowlanego. Polscy rolnicy mają do wyboru ponad 400 odmian kukurydzy, a sam postęp hodowlany dotyczy nie tylko coraz wyższych pułapów plonowania, ale też poprawy parametrów jakościowych i cech tolerancji na stresy.

r e k l a m a

Oferta zintegrowana

Taka jest m.in. hodowla kukurydzy Dekalb. Jest nastawiona na podnoszenie potencjału plonowania, ale jej priorytetem jest uniezależnienie plonowania od zmiennych warunków pogodowych. Ten aspekt był podkreślany na ostatniej konferencji prasowej on-line, na której zespół Crop Science Bayer prezentował innowacje w ofercie kukurydzy na rok 2022, innowacyjne programy hodowlane i zrównoważony wymiar produkcji dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań..

– W rozwoju oferty Bayer Crop Science dla producentów kukurydzy stawiamy na zintegrowane podejście i innowacje. Co roku proponujemy rozwiązania oparte na niezliczonej ilości badań i testów, które dają nam pewność, że wprowadzane na rynek odmiany pozwolą rolnikom na coraz lepsze dostosowanie sposobu produkcji kukurydzy do warunków glebowych i ekosystemu danego gospodarstwa. To pozwala na opłacalną produkcję, ale także wydajne gospodarowanie zasobami – lepiej dostosowane odmiany czy rozwiązania cyfrowe dla plantatorów kukurydzy wspierają zrównoważoną uprawę – mówi Iwona Krych-Stec, Head of Marketing Crop Science, Bayer Polska.

Nowe odmiany i programy

Niekorzystne warunki pogodowe mogą w znaczący sposób obniżyć wysokość i jakość plonu. Dlatego też celem programu hodowlanego Dekalb jest stworzenie odmian nie tylko wysoko, a przede wszystkim stabilnie plonujących – w różnych warunkach uprawowych. Przykładem takich odmian, które zaprezentował Marcin Liszewski, są dwie nowości: DKC3201 i DKC3204, które będą wprowadzone na rynek w 2022 roku. Jak mówiła Katarzyna Galewicz, należą one do dwóch nowych programów hodowlanych. Pierwszy to FieldShield (skupia odmiany z zespołem cech najwyższej tolerancji na kombinację stresów), a drugi SiloExtra (odmiany o wyróżniających cechach jakościowych kiszonki).

DKC3201 jest odmianą uniwersalną z grupy średnio wczesnej o FAO 240
o ziarnie typu flint/dent, przeznaczona do uprawy na ziarno i kiszonkę, polecana na różne stanowiska – w tym gleby słabe i średnie. Rośliny charakteryzują się znakomitym wigorem wiosennym i tolerancją na chłody. DKC3201 jest odmianą nowej generacji, należącą do Programu FieldShield, który skupia wyselekcjonowane odmiany, posiadające zespół cech o najwyższej tolerancji na kombinację stresów takich jak okresowe niedobory wody w glebie, podwyższone temperatury, chłody wiosenne a jednocześnie – o najwyższym plonowaniu i stabilności.

Druga odmiana to DKC3204 przeznaczona do uprawy na jakościową kiszonkę. To średnio wczesna odmiana FAO 240 o bardzo wysokim plonie ogólnym suchej masy. Charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym oraz wysoką tolerancją na wyleganie. Kiszonka uzyskana z tej odmiany wyróżnia się znakomitymi parametrami jakościowymi: wysoką zawartością skrobi oraz bardzo dobrą strawnością włókna. DKC3204 należy do nowego Programu SiloExtra, skupiającego odmiany wyróżniające się pod względem cech jakościowych kiszonki.

W roku 2021 rozpoczęliśmy intensywne działania w segmencie kiszonkowym. Założyliśmy sieć kilkunastu doświadczeń z odmianami komercyjnymi i odmianami testowymi, które w kolejnych latach wprowadzimy do naszej oferty. Rozpoczęliśmy również profesjonalne doradztwo w kwestii serwisu kiszonkowego dla naszych klientów – zarówno na polu, jak i w pryzmie/silosie.

r e k l a m a

Cyfrowy skrypt zmiennego wysiewu

W zintegrowanej ofercie Bayer dla kukurydzy, ważną rolę odgrywają rozwiązania cyfrowe. Podczas konferencji Paweł Domachowski zaprezentował mapy zmiennego siewu kukurydzy FieldView – narzędzie pozwalające rolnikom na optymalne wykorzystanie nasion oraz pełne wykorzystanie potencjału plonotwórczego odmian kukurydzy Dekalb i uprawianych pól. Automatyczny skrypt zmiennego siewu FieldView w prosty sposób przygotowuje zalecenie zmiennego siewu kukurydzy, opierając się na historycznych zdjęciach satelitarnych, przypisanych do konkretnego pola.

W ten sposób użytkownik platformy FieldView w kilka minut generuje mapy zmiennego siewu kukurydzy, a następnie wgrywa stworzone pliki do monitora sterującego precyzyjnym siewnikiem punktowym, który wykona siew zgodnie z zaleceniem. Mapy plonu dostępne na koncie FieldView nie tylko wskażą, które miejsca na polu były bardziej plonotwórcze, ale dzięki pozostałym informacjom – pochodzącym np. z siewnika – określą, która odmiana lub jaka gęstość siewu okazała się najbardziej efektywna. Maksymalizacja plonu przy optymalizacji zużycia nasion to główna inicjatywa stojąca za stworzeniem automatycznego skryptu siewu kukurydzy FieldView. Tę platformę cyfrową każdy rolnik może użytkować i testować przez rok za darmo, a przy kontynuacji trzeba wykupić abonament.

Nowe odmiany Dekalb i cyfrowe wsparcie uprawy kukurydzy pomagają też wdrażać zrównoważone praktyki w rolnictwie o czym mówił Michał Krysiak i do czego wrócimy w TPR za tydzień.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a