Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

Nawożenie szyte na miarę

Data publikacji 26.10.2021r.

Racjonale nawożenie NPK, czyli używanie nawozów mineralnych tylko w takich dawkach, jakie w specyficznych warunkach danego gospodarstwa są niezbędne to, wydawałoby się, oczywistość. Wciąż jednak nie dla wszystkich. Może galopujące ceny nawozów mineralnych będą tym argumentem, który przekona niezdecydowanych?

lubelskie

Na początku października odwiedziłem gospodarstwo prowadzone przez Michała Sawickiego, zlokalizowane w Józefinie w pow. chełmskim. To plantator, który na ok. 210 ha prowadzi uprawy metodą bezorkową (pasową). Współprowadzi też firmę zajmującą się projektowaniem i wytwarzaniem maszyn dedykowanych bezorkowym systemom uprawy gleby.

Nawożenie
poprzedzone analizą potrzeb

W tym gospodarstwie formułowanie strategii nawożenia jest zawsze poprzedzone analizą wyników badań zasobności gleby. Weźmy pszenicę ozimą. W celu osiągnięcia optymalnego jej rozkrzewienia jesienią, należy wcześniej zadbać o zapewnienie jej dostępności fosforu i potasu na odpowiednim poziomie. Co nie znaczy, że należy stosować z automatu standardowe czy maksymalne dawki. Dla przykładu: jeśli z wyników analiz zasobności gleby wynika, że zasobność przyswajalnych form tych dwóch makroelementów sytuuje się w środkowych granicach średniej zasobności, to przedsiewną aplikację PK można zmniejszyć o ok. 20–25%, a nawet o ok. 50%, gdy wyniki analiz wskazują na zawartość P i K w górnych granicach średniej zasobności tych składn...

Pozostało 85% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód