XZawarłem umowę o wybudowanie w stanie surowym budynku mieszkalnego. Wynagrodzenie ustalono na kwotę 75 tys. zł. Zleciłem wykonanie opinii rzeczoznawcy, który stwierdził, że budowa jest prowadzona niezgodnie z projektem. Czy w tej sytuacji muszę zapłacić całe wynagrodzenie?
YZgodnie z art. 647 Kodeksu cywilnego, przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej. Inwestor zobowiązuje się natomiast do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.
W tym przypadku może Pan skorzystać z rozwiązania przewidzianego w art. 636 § 1 w związku z art. 656 § 1 k.c. Pierwszy z wymienionych przepisów wskazuje, że jeżeli przyjmujący zamówienie wykonuje dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Drugi wymieniony natomiast przepis mówi o zastosowaniu do umów o roboty budowlane przepisów dotyczących umów o dzieło.
W razie powierzenia wykonania prac innym osobom przysługuje Panu prawo potrącenia ich wynagrodzenia z kwoty należnej wykonawcy na podstawie art. 498 § 1 Kodeksu cywilnego. Przewiduje on, że gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony. Dzieje się tak, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku. Natomiast obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.
Inwestor może odmówić odbioru, gdy w wykonanych robotach występują wady istotne, które należy oceniać jako niewykonanie umowy przez wykonawcę. Wówczas nie przysługuje zapłata wynagrodzenia. Jeżeli natomiast chodzi o wady nieistotne, inwestor może domagać się usunięcia wady lub obniżenia wynagrodzenia. ●