Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kupno gruntów dzierżawionych przez syna

Data publikacji 02.11.2021r.

XKupiliśmy grunty od sąsiada, który wcześniej od 2015 r. wydzierżawiał je naszemu synowi. Syn prowadzi oddzielne gospodarstwo. Czy w tej sytuacji mamy prawo do zwolnienia z podatku rolnego?

YNie ma żadnych przeszkód, aby skorzystali Państwo ze zwolnienia przewidzianego w art.  12 ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się z podatku rolnego grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do 100 ha:

będące przedmiotem prawa włas­ności lub użytkowania wieczystego, nabyte umową sprzedaży,

będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste,

wchodzące w skład ZWRSP, objęte w trwałe zagospodarowanie.

Zwolnienia nie stosuje się w razie nabycia gruntów od indywidualnych właścicieli gospodarstw rolnych oraz jeżeli nabywca jest małżonkiem, krewnym w linii prostej lub jego małżonkiem, pasierbem, zięciem lub synową sprzedawcy gruntów. Nie mieliby Państwo prawa do zwolnienia, gdyby nabyte grunty były wcześniej przez Państwa dzierżawione. Jeżeli bowiem grunty rolne w momencie ich nabycia były w posiadaniu (dzierżawie, trwałym zagospodarowaniu) nabywcy, nie ma podstaw do stosowania zwolnienia z podatku rolnego. Dzierżawione grunty wchodzą w skład gospodarstwa rolnego i ich nabycie nie powoduje ani powiększenia tego gospodarstwa, ani jego utworzenia. Zmiana tytułu prawnego z dzierżawy na prawo własności nie może spowodować, iż grunty te „wejdą” w skład gospodarstwa rolnego, skoro już wcześniej w taki sposób były traktowane. Natomiast fakt, że grunty dzierżawił syn prowadzący odrębne gospodarstwo, nie ma wpływu na przysługujące Państwu prawo do zwolnienia z podatku rolnego.

Warto zatem jak najszybciej złożyć w urzędzie gminy wniosek o zastosowanie zwolnienia. Okres zwolnienia wynosi 5 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę sprzedaży gruntów. Po jego upływie stosuje się ulgę polegającą na obniżeniu podatku w pierwszym roku o 75% i w drugim roku o 50%. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a