Rolnicy ze stref ASF są zobowiązani posiadać od 1 listopada plan bezpieczeństwa biologicznego, który jest jednym z wymagań rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Stanowi on podstawę do zezwolenia na przemieszczenia świń z gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami w strefach różowej, niebieskiej i czerwonej. Obowiązek sporządzenia takiego planu spoczywa na rolnikach, a jego brak będzie stanowił poważną przeszkodę dla możliwości wywozu świń poza obszary ASF po 31 października.
Jak tłumaczy Inspekcja Weterynaryjna, warunkiem wdrożenia skutecznej bioasekuracji jest udokumentowanie przestrzegania określonych zasad, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko występowania zakażeń u świń. Aby pomóc rolnikom w spełnieniu tego wymogu, Inspekcja przygotowała i udostępniła wzory dokumentów. Można je znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin. Dostępne tam są:
wzór dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie 300 sztuk średniorocznie, niezatrudniających pracowników do obsługi zwierząt i produkcji pasz spoza gospodarstwa”;
wzór dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie powyżej 300 sztuk średniorocznie”;
wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami rozporządzenia 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Należy podkreślić, że wzory dokumentów mają charakter poglądowy, co oznacza, że inne wcześniejsze plany sporządzone przez producentów świń, a odpowiadające wymaganiom rozporządzenia zatwierdzone przez powiatowego lekarza weterynarii będą respektowane przez organy Inspekcji Weterynaryjnej. Jak informuje GIW, sporządzone wzory dokumentów są kierowane przede wszystkim do rolników, którzy zwracają się do służb w terenie o pomoc i wskazówki w tym zakresie.
Plany bezpieczeństwa biologicznego muszą zostać opracowane oraz zatwierdzone przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii przed 31 października br. Plan bezpieczeństwa opisuje, w jaki sposób w gospodarstwie przestrzegane są zasady bioasekuracji i jakie są wprowadzone środki, by ustrzec się przed ASF. Zapisy te muszą być respektowane w praktyce, gdyż spełnianie planu podlega kontroli Inspekcji Weterynaryjnej.
Nowe przepisy wprowadziły także obowiązek posiadania ogrodzenia chroniącego budynki, w których utrzymywane są świnie oraz przechowywana jest pasza i ściółka. Ściana budynków z odpowiednio zabezpieczonymi otworami okiennymi nieotwieranymi z zewnątrz drzwiami może stanowić częściowe ogrodzenie. Jeżeli ogrodzone jest całe gospodarstwo, to wystarczy.
Jednocześnie poinformowano, że 39 gmin uzyskało zmianę statusu z obszarów objętych restrykcjami o najwyższym poziomie uciążliwości (strefa czerwona) na obszary o znacznie łagodniejszych restrykcjach (strefy różowe oraz niebieskie). Dotyczy to między innymi województwa łódzkiego, w tym powiatu piotrkowskiego, gdzie utrzymywanych jest ponad 350 tys. świń, oraz województwa wielkopolskiego, gdzie gmina Siedlec oraz część gminy Rakoniewice po długim okresie oczekiwania na uwolnienie trafiły do obszaru różowego. ds