Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Po Nowym Roku zabraknie antybiotyków?

Data publikacji 02.11.2021r.

28 stycznia 2022 roku wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z 11 grudnia 2018 roku w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych, które może spowodować ograniczenie dostępności leków przeznaczonych dla zwierząt. Organizacje branżowe skierowały do premiera Mateusza Morawieckiego apel o przyspieszenie prac legislacyjnych nad ustawą dotyczącą dostępności środków leczniczych przeznaczonych dla zwierząt, gdyż Polska nie przedstawiła do tej pory przepisów dostosowujących nasze prawo do nowego rozporządzenia. Powstanie lista antybiotyków, które będą zarezerwowane wyłącznie do leczenia ludzi, co w opinii Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych „POLPROWET” może spowodować chaos w kwestii dostępności leków dla zwierząt.

Istotą rozporządzenia jest zajęcie się kwestią walki z antybiotykoopornością poprzez uporządkowanie kryteriów, które na poziomie europejskim będą bezpośrednio oddziaływały na dopuszczenie do obrotu leków na potrzeby weterynaryjne. Rozporządzenie reguluje dystrybucję leków, raportowanie ich użycia oraz szereg spraw związanych z ich obrotem i dostępnością dla zwierząt. Do tej pory przygotowano ocenę skutków regulacji, a także skoordynowano prace merytoryczne nad projektem ustawy z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, głównym lekarzem weterynarii oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednak Ministerstwo Zdrowia nie nadało jeszcze wpisu do rejestru prac legislacyjnych dla krajowej ustawy o weterynaryjnych produktach leczniczych.

„Jesteśmy za regulacją stosowania antybiotyków, jak i ograniczania ich wykorzystania, jednak nie możemy dopuścić do sytuacji, w której zwierzęta nie będą leczone. Wszelkie kwestie związane z rejestracją, kontrolą, reklamą czy dystrybucją tych preparatów zostaną ustalone na podstawie rozporządzenia unijnego, a ustawa krajowa ma stanowić doprecyzowanie w skali kraju i musi wejść w życie razem z unijnym rozporządzeniem, to znaczy do 28 stycznia 2022 roku” – czytamy w piśmie skierowanym do premiera. ds

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a