Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wysokobiałkowy starter dla cielęcia

Data publikacji 02.11.2021r.

Powszechną praktyką stosowaną przez producentów mleka w celu pobudzenia rozowju żwacza małych cieląt jest podawanie preparatu mlekozastępczego wraz z paszą startową na bazie zbóż. Na Uniwerystecie w Illinois przeprowadzono pierwsze takie badanie, którego celem było nie tylko zwiększenie masy ciała cieląt podczas odchowu, ale także uzyskanie przyrostu tkanki beztłuszczowej.

Badanie wykazało, że stosowanie ulepszonego preparatu mlekozastępczego z wysokobiałkowym, suchym starterem stanowi doskonałą kombinację. Badacze rozpoczęli stosowanie jednej z trzech diet eksperymentalnych u cieląt w wieku od 2 do 3 dni. Pierwsza z nich zawierała niską dawkę preparatu mlekozastępczego + konwencjonalny starter (18% białka surowego); druga składała się z wysokiej dawki preparatu mlekozastępczego + konwencjonalny starter; trzecia z wysoką dawką preparatu mlekozastępczego + starter o wysokiej zawartości białka surowego (22% białka surowego). Dodatkowe białko w starterze wysokobiałkowym dostarczyła śruta sojowa w porównaniu ze starterem konwencjonalnym, który był mieszanką m.in. śruty pszennej, śruty sojowej i kukurydzy. Cielęta odsadzano w wieku sześciu tygodni, a w wieku pięciu lub dziesięciu tygodni określano u nich skład ciała.

Okazało się, że po odsadzeniu waga układu trawiennego i wątroby cieląt była większa w przypadku stosowania startera o wyższej zawartości białka. Może to być jeden z powodów, często obserwowanego załamania wzrostu u cieląt tuż po odsadzeniu, karmionych konwencjonalnym starterem.Jak twierdzą badacze, cielęta po prostu nie mają wystarczająco rozwiniętego układu trawiennego, gdy przechodzą z diety mlecznej na dietę suchą”. Ponadto, badanie wykazało, że cielęta karmione większą ilością preparatu mlekozastępczego i większą ilością białka pochodzącego ze startera szybciej rosły i miały więcej tkanki beztłuszczowej oraz mniej tłuszczu w przyroście masy ciała, a więcej białka przeznaczane było na rozwój układu żołądkowo-jelitowego w porównaniu ze zwierzętami żywionymi starterem o niższej zawartości białka.

– Tak więc zrozumienie, gdzie w organizmie trafiają składniki odżywcze ma ogromne znaczenie. Jeśli hodowcy nie dostarczają wystarczającej ilości białka w starterze, gdy cielęta przechodzą przez proces odsadzania, mogą ograniczać rozwój układu żołądkowo-jelitowego, który jest potrzebny do dostarczenia składników odżywczych dla reszty organizmu – podkreśla James Drackley, profesor na Wydziale Nauk o Zwierzętach na Uniwerystecie w Illinois i współautor badania. – Wyniki naszego badania jednoznacznie wskazują, że producenci, którzy karmią cielęta zwiększonymi dawkami mleka w celu uzyskania większych wskaźników przyrostu powinni jednocześnie podawać starter o wyższej zawartości białka.

r e k l a m a

Beata Dąbrowska

Źródło: Thedairysite.com

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a