Centrum CamaCuma zostało założone we wrześniu zeszłego roku. Odpowiada za inwestycje w sprzęt rolniczy, który jest wynajmowany członkom spółdzielni Cuma, których jest 199 tysięcy zrzeszonych w 11 510 lokalnych spółdzielniach. Skala robi wrażenie, tym bardziej, że CamaCuma posiada aż 260 tys. maszyn rolniczych, a roczny budżet na inwestycje grupy szacowany jest na 500 milionów euro. Z takim graczem liczy się każdy z producentów sprzętu rolniczego, dlatego po negocjacjach CamaCuma kupiła 45 platform do bel po cenie obniżonej o 20 procent. Platformy mają po 10 i 12 m długości i są w stanie przewieźć 15 lub 20 ton ładunku. O wielkości rabatów dotyczących zakupionych ładowarek teleskopowych nie poinformowano.
– Wybraliśmy ładowarki Bobcat ze względu na ich wydajność, komfort użytkowania i niezawodność. Maszyny te spełniają surowe wymagania naszej firmy. Spokój zapewnia nam zobowiązanie, że Bobcat zareaguje w ciągu 48 godzin w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów – mówi Yves-Mary Houdmon, prezes CamaCuma. – O wyborze maszyn tego producenta zdecydowała też rozbudowana sieć dealerów Bobcata we Francji. Kolejną ważną kwestią był fakt, że te ładowarki zostały opracowane i są produkowane w Pontchâteau we Francji.
Bobcat TL38.70HF Agri to ładowarka hydrostatyczna z siedmiometrowym teleskopem, która jest w stanie dźwignąć 3,8 tony. Maszynę napędza czterocylindrowy 3,4-litrowy silnik Bobcat D34 generujący 130 KM. Maszyny wynajęte przez CamaCuma mają najwyższe możliwe wyposażenie wliczając w to światła LED, klimatyzację oraz bardzo wydajną hydraulikę opartą na pompie typu Load Sensing o wydajności 190 l/min. Maszyny mierzą 2,36 m szerokości i mają 2,47 m wysokości.
– Ładowarki wynajmujemy swoim członkom na okres długoterminowy. Minimum to trzy lata. Istotny jest też deklarowany roczny przebieg, bo to od niego zależy cena wynajmu. W przypadku 300 godzin wynajem liczony jest po cenie 34,50 euro za godzinę. Przy 850 godzinach wynosi ok. 14,50 euro za godzinę, a przy 1000 godzinach spada do 12,7 euro za godzinę. Cena nie obejmuje paliwa, ale zawiera koszty przeglądów oraz wymianę zużywających się części, a także ubezpieczenie. Umowa gwarantuje też zastępczą ładowarkę w przypadku awarii wynajętej maszyny – podaje CamaCuma dodając, że cztery razy w roku jej pracownicy przyjeżdżają do gospodarstwa na wizytację mającą na celu ocenę stanu technicznego maszyny.