MST jest jedynym producentem ładowarek teleskopowych w Turcji. Firma istnieje od 2003 roku, a ładowarki produkuje od 13 lat. Najmniejsza z maszyn dysponuje mocą 100 koni, jest w stanie podnieść 4 tony, a zasięg pracy teleskopu sięga 6,35 m. I właśnie taka maszyna trafiła na rynek polski i była prezentowana na wystawie Agro Show. O tym, że jest sygnowana marką Başak zdecydowała rozpoznawalność tego brandu w Polsce kojarzonego z traktorami oraz to że MST, podobnie jak Başak, należy do tego samego właściciela – koncernu Sanko Holding.
– Ta maszyna nie posiada filtra cząstek stałych DPF. Nie potrzebuje też płynu AdBlue. To jest jej plus. Napędzający ją silnik – jak usłyszeliśmy od sprzedawcy – ma cztery cylindry i 4,49 litra pojemności. Błyskawicznie można go oczyścić, bo wentylator jest rewersyjny, czyli jest przystosowany do odwrotnego przepływu powietrza.
W ładowarce sam motor nic nie zdziała, gdy nie współgra z równie mocną hydrauliką, a ta w tureckiej maszynie ma przepływ na poziomie 100 litrów na minutę generowany przez pompę zębatą. Olej jest pobierany z 90-litrowego zbiornika. Korzysta z niego hydrostatyczny układ jezdny, który przy załączonym trybie drogowym (zając), pozwala rozpędzić maszynę do 40 km/h. Przy wykonywaniu prac bazuje się na trybie roboczym (żółw). Przy pracach załadunkowych przydają się różne tryby ustawienia kół. W pierwszym operuje się tylko przednimi kołami. W drugim koła przedniej osi skręcają w tę samą stronę co koła tylne (tzw. psi chód). To świetne rozwiązanie podczas wybierania materiałów przy ścianach bądź w pomieszczeniach o nieregularnym kształcie. W trzecim, koła obu osi skręcone są w przeciwnych kierunkach. To rozwiązanie polecane jest podczas prac załadunkowych na ograniczonej przestrzeni.
– Wysięgnik jest amortyzowany. Taka funkcja przydaje się, gdy sprzęt pokonuje na nierównym terenie długie przejazdy z ciężarem. Wtedy amortyzator w hydrauliczny sposób kompensuje wstrząsy – podaje przedstawiciel producenta. – Jeżeli chodzi o praktyczne parametry teleskopu, to przy maksymalnym wysunięciu do przodu na 3,3 metra można podnieść 1 tonę. Z kolei na maksymalną wysokość można nim unieść 3200 kg.