Odpowiedzi zawiera badanie "Barometr Bayer 2021", z którego wynika, że z pojęciem rolnictwa zrównoważonego spotkało się już 63 proc. dorosłych Polaków, a pogłębioną znajomość kwestii związanych z rolnictwem zrównoważonym deklaruje 6 proc. badanych. To jednak odsetek niższy niż w innych państwach regionu Europy Środkowej – na Słowacji i Węgrzech wynosi on 71 proc.
W Polsce pojęcie "rolnictwo zrównoważone" najczęściej znają mieszkańcy wsi, mężczyźni oraz osoby powyżej 55. roku życia. Wsparciem dla rozwoju rolnictwa w zrównoważonym kierunku są trendy konsumenckie. Polaków interesuje to skąd pochodzą produkty trafiające na nasz stół. Rodzaj uprawy czy hodowli jest istotny dla większości z nas (67 proc.). Stosunkowo najczęściej sprawdzamy pochodzenie mięsa i nabiału, rzadziej owoców i warzyw. Sprawdzanie źródła pochodzenia żywności jest domeną osób powyżej 55. roku życia.
W badaniu "Barometr Bayer" analizowano znajomość zagadnień związanych z cyfryzacją rolnictwa – jako jednego z czynników wspierających zrównoważony rozwój. O tym, że technologie cyfrowe mają duży wpływ na rozwój rolnictwa zrównoważonego, przekonana jest blisko połowa dorosłych Polaków. Jednocześnie 76 proc. respondentów ocenia, że innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa są niezbędne lub pomocne, by zachować i chronić zasoby naturalne.
Wiedzę na temat transformacji cyfrowej w rolnictwie posiada co trzeci Polak – najczęściej są to osoby młode: do 35 roku życia (39 proc.). Zarazem respondenci są sceptyczni co do dostępności tych rozwiązań – tylko 4 proc. jest przekonanych, że dostęp do technologii mają wszyscy rolnicy w równym stopniu. Zdaniem 68 proc. – tylko część rolników, w tym największe gospodarstwa, a 10 proc. badanych twierdzi, że rozwiązania te są praktycznie niedostępne. Prezentacja "Barometr Bayer" z debatą ekspertów w formule online miała miejsce 20 października br.
r e k l a m a