Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy geodeta poinformuje mnie o wszczęciu prac rozgraniczeniowych

Data publikacji 16.11.2021r.

XSąsiad złożył wniosek o rozgraniczenie. Czy zostanę poinformowany o czynnościach podejmowanych przez geodetę? Na czym one dokładnie polegają?

YArtykuł 32 Prawo geodezyjne i kartograficzne określa, że wezwanie do stawienia się na gruncie doręcza się stronom za zwrotnym poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem. W wezwaniu należy poinformować strony o skutkach niestawiennictwa. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety. Natomiast w razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika. Czynności mogą zostać wstrzymane nie dłużej jednak niż na okres jednego miesiąca.

Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości wskazuje, że podstawę ustalania przebiegu granic nieruchomości stanowią dokumenty stwierdzające stan prawny nieruchomości oraz określające położenie punktów granicznych i przebieg granic nieruchomości. W trakcie ustalania przebiegu granic geodeta wykonuje na gruncie następujące czynności:

przyjmuje pełnomocnictwa udzielone przez strony,

przeprowadza wywiad terenowy (odszukuje znaki graniczne, a także określa położenie przesuniętych, uszkodzonych lub zniszczonych znaków granicznych oraz punktów granicznych, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich położenia).

Jeżeli przebieg granicy został ustalony na podstawie zebranych dowodów, geodeta wskazuje stronom przebieg granicy, stabilizuje punkty graniczne, sporządza protokół graniczny. Na koniec geodeta wykonuje pomiar granicy i trwałych elementów zagospodarowania terenu mających znaczenie dla określenia jej przebiegu.

W razie, gdy przebiegu granicy nie można ustalić na podstawie zebranych dowodów, geodeta przyjmuje oświadczenia stron dotyczące jej przebiegu. Gdy nie ma porozumienia w tym temacie, nakłania strony do zawarcia ugody. Jeżeli doprowadzi do jej zawarcia, sporządza akt ugody. Należy go sporządzić oddzielnie dla każdej linii granicznej, która w całości lub na niektórych odcinkach była sporna. Obejmuje ona wyłącznie sporne odcinki granicy. Treść ugody nie może wykraczać poza przedmiot związany z rozgraniczeniem.

Jeżeli przebieg granicy nie może być ustalony na postawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron, a strony nie zawarły ugody, geodeta wykonuje tymczasowe utrwalenie i pomiar granic, sporządza protokół graniczny i opracowuje opinię dotyczącą przebiegu granic.

Według art. 33 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości, jeżeli zainteresowani właściciele nieruchomości nie zawarli ugody, a ustalenie przebiegu granicy nastąpiło na podstawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron. Strona niezadowolona z ustalenia przebiegu granicy może żądać, w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji w tej sprawie, przekazania sprawy sądowi. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a