Wraz z objęciem stanowiska ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk mianował nowego sekretarza stanu, którym został Norbert Jakub Kaczmarczyk, wymienił też dwóch podsekretarzy stanu. Do resortu wrócił Rafał Romanowski oraz przyszedł Krzysztof Ciecióra. Nowym w kierownictwie resortu rolnictwie jest też Grzegorz Mroczek, który pełni w nim funkcję dyrektora generalnego.
Norbert Jakub Kaczmarczyk zasiada w sejmowych komisjach: rolnictwa i rozwoju wsi, administracji i spraw wewnętrznych oraz edukacji, nauki i młodzieży. Jest rolnikiem, współprowadzi 300-hektarowe gospodarstwo rolne. Ukończył studia w zakresie politologii i komunikacji społecznej w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Rafał Romanowski otarł się o stanowisko podsekretarza stanu w resorcie rolnictwa już dwukrotnie. Pierwszy raz w 2007 r. a następnie od listopada 2015 r. do stycznia 2020 r. W międzyczasie pracował w Agencji Nieruchomości Rolnych, Stadninie Koni „Nowe Jankowice” oraz Krajowej Spółce Cukrowej. Z wykształcenia jest humanistą i marketingowcem.
Krzysztof Ciecióra wcześniej był doradcą ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a od lipca 2019 r. drugim wicewojewodą łódzkim. Ukończył studia na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego.
Grzegorz Mroczek zanim trafił do resortu rolnictwa sprawował funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Wcześniej otarł się też o ministerstwo sportu, mazowiecki urząd wojewódzki, urząd lotnictwa cywilnego. Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei na stanowisku Głównego Lekarza Weterynarii, Mirosława Welza zastąpił Paweł Niemczuk. Niemczuk pracował już w Głównym Inspektoracie Weterynarii jako GLW. Był nim od końca 2016 do początku maja 2019 r., potem przez kilka miesięcy pełnił funkcję zastępcy GLW ds. zdrowia zwierząt oraz Unii Europejskiej i współpracy z zagranicą. Wcześniej był też Pomorskim Wojewódzkim Inspektorem Weterynaryjnym. Paweł Niemczuk jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie, na której ukończył również studia podyplomowe z zakresu epizootiologii i administracji weterynaryjnej. ms