Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Startuje konopny projekt HenolaHemp

Data publikacji 16.11.2021r.

Od samego początku śledzimy Program Konopny Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich mający na celu rozpowszechnienie upraw konopi włóknistych w Polsce. Inicjatywa, z której korzysta już wielu współpracujących z Instytutem plantatorów została właśnie wzbogacona o projekt HenolaHemp.

Projekt zakłada zbadanie parametrów dużej ilości plantacji towarowych konopi włóknistych odmiany Henola w zróżnicowanych warunkach glebowych i pogodowych w Polsce w kontekście czynników wpływających na wzrost wydajności plonu ziarna z ha.

r e k l a m a

Rok 2022 rokiem Henoli

Każdy uczestnik projektu niezależnie od areału uzyska 30% rabatu na zakup certyfikowanego materiału nasiennego, a w zamian przekaże do Instytutu krótki raport dotyczący przeprowadzonej uprawy. Ponadto każdy uczestnik będzie objęty wsparciem agrotechnicznym oraz uzyska atrakcyjne warunki cenowe w przypadku zlecenia Instytutowi usług przetwórstwa ziarna oraz słomy, a także analiz laboratoryjnych. Zapisy do projektu będą przyjmowane do 28 lutego 2022 r. poprzez formularz na stronie www.henolahemp.pl

Od kilku lat sektor konopi przemysłowych przeżywa globalny renesans. Był czas na produkty z CBD a obecnie jest niewątpliwie czas na ziarno konopne. Branża spożywcza dostrzega walory odżywcze tej wyjątkowej rośliny, co widać na półkach sklepowych, gdzie pojawiają się m.in. batony konopne, olej, mleko a nawet proteiny konopne. To z kolei zwiększa popyt na ziarno i przyszły rok będzie rokiem plennej Henoli. Jej plon na poziomie 1,5–2,5 tony z hektara deklasuje konkurencje odmiany. Jej wysokość nie rodzi problemów przy zbiorze, a okres wegetacji pozwala rolnikowi na bezpieczny zbiór na przełomie sierpnia i września.

Henola jest na rynku od 2019 roku i z roku na roku zyskuje coraz większe grono entuzjastów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Odmiana jest zarejestrowana w COBORU i uzyskała także aprobatę Colorado Department of Agriculture, USA oraz Canadian Seed Grower’s
Associaciation.

Odmiana inna niż wszystkie

Historia Henoli zaczęła się w 2007 roku w Zakładzie Doświadczalnym IWNiRZ w Pętkowie. Rozpoczęto wtedy prace nad wyhodowaniem nowej formy konopi, która cechowałaby się wysokim plonem nasion. Po 7 latach uzyskano interesujący ród, który w 2014 roku zgłoszono do badań rejestrowych w COBORU, a po kolejnych dwóch latach ród ten, pod nazwą Henola, został wpisany do Krajowego Rejestru. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich uzyskał wyłączne prawo hodowcy do odmiany Henola.

Henola jest jedyną, unikatową odmianą jednopienną, w typie oleistym zarejestrowaną na świecie. Parametry jej nasion, a w szczególnie plon z hektara powoduje, że jej uprawa zmienia ekonomikę produkcji wyrobów spożywczych z tej rośliny. Plon na plantacjach doświadczalnych wskazywał kilkukrotnie większe ilości zebranych nasion w stosunku do konkurencyjnych odmian. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w latach 2013–2015 w zależności od gęstości siewu uzyskano następujące średnie plony nasion z hektara: gęstość siewu kolejno 20, 40, 60 kg – plon odpowiednio 2,38; 3,46; 4,39 tony.

Najwyższe plony nasion uzyskano przy wysiewie 60 kg/ha o zbliżonej masie 1000 nasion. Natomiast duże różnice występowały w porównywanych latach spowodowane przebiegiem pogody. Najwyższe plony nasion (66,0 dt/ha) uzyskano w 2014 roku przy korzystnym przebiegu pogody. Najniższe plony otrzymano w 2015 roku, w którym wystąpiła długotrwała susza glebowa (28,4 dt/ha). Rekordowe plony w tym roku to 1,7 tony z ha z plantacji ekologicznej i 2,5 tony z ha z plantacji konwencjonalnej.

r e k l a m a

Łatwy zbiór
i wcześniejsze dojrzewanie

Kolejnym przełomowym atutem odmiany jest jej wysokość oraz kształt wiech. Odmiany konopi przemysłowych z uwagi na ich pierwotne wykorzystanie w celach włókienniczych osiągają wysokość 3–5 m. Odmiana Henola rośnie na wysokość 1,5–2 m. Rozmiar wiech (część rośliny, w których umiejscowione są nasiona) stanowi 50–70% jej wysokości. W pozostałych odmianach wiecha stanowi 20–30% całej rośliny. Ma to istotne znaczenie dla ekonomiki zbioru kwiatostanu lub omłotu rośliny na cele produkcji ekstraktów CBD. Niskie odmiany można kosić za pomocą tradycyjnych kombajnów (przy zbiorze jednoetapowym), a niespecjalistycznych, których koszt wynosi 1,5–3 mln zł. Istotny z punktu widzenia ekonomiki upraw jest okres wegetacji odmiany Henola, który jest krótszy o 3 tygodnie w stosunku do innych odmian.

Przeprowadzone badania dowodzą, że odmiana Henola posiada znacznie odbiegające ilościowo i jakościowo od innych odmian na rynku zasoby terpenów, które po procesie ekstrakcji lub destylacji parą wodną są wykorzystywane do produkcji perfum, aromatów spożywczych i leków pochodzenia roślinnego. Dynamicznie rozwijający się sektor spożywczy, wykorzystujący do produkcji przemysłowe nasiona konopi przemysłowych traktuje naszą odmianę, jako przełomową dla branży.

Marek Kalinowski

Wykorzystano materiały IWNiRZ

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a