Bezzwłocznie poinformował o tym fakcie naszą redakcję, bo od tej daty, tj. od 12 listopada do 30 listopada rolnicy mogą zwalczać środkiem Karate Zeon 050 CS mszyce będące wektorami wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV).
r e k l a m a
Los jęczmienia był zagrożony
Ta dobra informacja w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” ukaże się rzecz jasna z pewnym poślizgiem, ale też niezwłocznie zamieściliśmy ją na naszym portalu i do jego odwiedzania wszystkich zachęcam. Przypomnę, że w ostatnich latach Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wielokrotnie i skutecznie występował w imieniu rolników o rejestracje małoobszarowe z powodu braku możliwości ograniczania ważnych patogenów.
Jak informowaliśmy w nr. 44 TPR na stronie 19 i na naszej stronie internetowej, jesienią tego roku doszło do sytuacji, kiedy ponownie jęczmień ozimy został pozbawiony możliwości ochrony przed mszycami będącymi wektorami wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV).
Sprawa była niecierpiąca zwłoki, bo ten wirus był niejednokrotnie przyczyną konieczności przesiewów jęczmienia ozimego. Dlatego Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych złożył do MRiRW osobiście w imieniu Związku i rolników wniosek o jednorazowe zezwolenie dla produktu Karate Zeon 050 CS w uprawie jęczmienia ozimego.
Jak i do kiedy można zwalczać mszyce?
Informujemy, że jest decyzja pozytywna i jest zezwolenie, o czym z samego rana 12 listopada br. w rozmowie telefonicznej powiadomił nas prezes Stanisław Kacperczyk. Prosił jednocześnie, aby przekazać rolnikom tę ważną informację i podziękować pracownikom ministerstwa z Niną Dobrzyńską, dyrektor Departamentu Klimatu i Środowiska na czele, za błyskawiczne rozpatrzenie wniosku i wydanie pozytywnej decyzji o zezwoleniu.
Z treści zezwolenia wynika, że wprowadzony zezwoleniem do obrotu środek Karate Zeon 050 CS, z przeznaczeniem do stosowania w uprawie jęczmienia ozimego w celu zwalczania mszyc – wektorów wirusa żółtej karłowatości jęczmienia można stosować w okresie od 12 listopada 2021 r. dnia 30 listopada 2021 r. w fazie od szpilkowania do końca krzewienia w zalecanej dawce 0,075–0,1 l//ha. Całkowity areał uprawy jęczmienia ozimego, na którym przewidywane jest zastosowanie środka to do 298 000 ha.
r e k l a m a
Czy to nie za późno?
Można słusznie zadać sobie pytanie, czy to zezwolenie nie jest spóźnione. Jest spóźnione i zaraz wyjaśnię dlaczego, ale też wprowadza możliwość użycia jesienią substancji czynnej lambda-cyhalotryny w jęczmieniu ozimym. To ma zasadnicze znaczenie, czego większości rolnikom prowadzącym ewidencję zabiegów ochrony roślin tłumaczyć nie trzeba. Ponadto dopóki nie będzie spadków temperatury poniżej minus 6°C, dopóty mszyce infekcyjne stanowią zagrożenie, trzeba je monitorować i w razie realnego zagrożenia dla plantacji jęczmienia ozimego ograniczać.
Sytuacja w różnych rejonach jest odmienna, ale jak można odnaleźć w komunikatach Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, na początku października br. Np. w Winnej Górze wschodzące zboża ozime były licznie zasiedlane przez mszyce. Obecne były zarówno formy uskrzydlone, jak i kolonie osobników bezskrzydłych, a w komunikatach IOR – PIB zalecano, aby zabiegi zwalczania mszyc wykonywać już przy nalotach pierwszych osobników. Obecność kolonii świadczy o przeoczeniu terminu zabiegu.
W zbożach ozimych po ich wschodach lokalnie licznie występowały także skoczki: zgłobik smużkowany, Hardya tenuis, skoczek sześciorek, ziemniaczak oraz skoczek kukurydziany. IOR – PIB podkreślał w komunikatach, że skoczki też są wektorami i ich obecność na zasiewach może być tragiczna w skutkach wiosną zwłaszcza w pszenicy. Wirus karłowatości pszenicy (WDV) powoduje często całkowite straty.
Zeta-cypermetryna wycofana
W mediach internetowych można znaleźć informacje, że są zarejestrowane środki z możliwością zwalczania jesienią w jęczmieniu ozimym mszyc będących wektorami żółtej karłowatości jęczmienia, a Karate Zeon 050 CS po zezwoleniu jest kolejnym służącym do tego insektycydem. Wyjaśnijmy to nieporozumienie.
Tak są inne środki, ale tylko na papierze. Rejestracje dla 6 insektycydów (zawierają zeta-cypermetrynę) zalecanych do stosowania w jęczmieniu ozimym od fazy 2 liścia, czyli w terminie jesiennym, wygasły i produkty te nie są dostępne w sprzedaży. A konkretnie, możliwość ich nabycia wygasła 31 lipca 2021 r. Stosowanie tych produktów teoretycznie jest możliwe do 31 lipca 2022 r. tylko przy założeniu, że rolnicy posiadają zapasy tych preparatów.
W praktyce takich zapasów nie ma, bo w przypadku insektycydów kupowane są one przez rolników w momencie pojawienia się problemu, a nie na kilka miesięcy przed sezonem. Obecnie tylko Karate Zeon 050 CS daje w jęczmieniu ozimym możliwość zwalczania jesienią mszyc będących wektorami wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV).