XSąsiad zasypał rów melioracyjny na swojej działce, przez co woda z mojego rowu nie odpływa i zalewa mi pole. Czy miał prawo tak postąpić? Gdzie mam się w tej sprawie zwrócić?
YZasypanie rowu melioracyjnego stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Artykuł 192 ust. 1 Prawa wodnego z 20 lipca 2017 r. zawiera zakaz m.in. niszczenia lub uszkadzania urządzeń wodnych, a zgodnie z jego art. 477 pkt 7 grozi za to kara grzywny.
W myśl art. 191 ust. 1 Prawa wodnego, korzystanie z wód nie może powodować pogorszenia stanu wód i ekosystemów od nich zależnych, marnotrawstwa wody lub energii wody, a także nie powinno wyrządzać szkód. W przypadku nienależytego utrzymywania urządzenia wodnego, którego następstwem jest zmiana funkcji tego urządzenia lub szkodliwe oddziaływanie tego urządzenia na wody lub grunty, właściwy organ Wód Polskich z urzędu lub na wniosek może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi tego urządzenia przywrócenie poprzedniej funkcji tego urządzenia, wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom lub likwidację szkód.
Utrzymywanie urządzeń wodnych polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach w celu zachowania ich funkcji. Jest to zatem pojęcie szerokie i dotyczy szeregu różnego rodzaju czynności, których końcowym celem ma być zachowanie funkcji urządzenia wodnego. Szeroki jest także katalog urządzeń wodnych wynikający z definicji sformułowanej w art. 16 pkt 65 Prawa wodnego. Zgodnie z nią przez urządzenia wodne rozumie się urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów. Rów melioracyjny jest niewątpliwie urządzeniem wodnym. Niewłaściwe utrzymanie rowu w tym wypadku polega na jego zniszczeniu.
Organem, w którego kompetencji leży wydanie opisanej wyżej decyzji, jest dyrektor zarządu zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. ●