Pędzenie cebulowych jest metodą uzyskania wcześniej kwitnących roślin, które będą rozweselać dom w zimowe i wczesnowiosenne dni. Do tego celu wybieramy zdrowe cebule i bulwy hiacyntów, narcyzów, tulipanów oraz krokusów.
Hiacynty tworzą kwiatostan w postaci kłosa składającego się z gęsto umieszczonych wzdłuż pędu kwiatostanowego mocno pachnących kwiatów. Najczęściej są spotykane egzemplarze o barwie niebieskiej i fioletowej, ale istnieją też czerwone, morelowe, różowe, żółte, a nawet białe. Bulwy umieszczamy w misie wypełnionej ziemią torfową, tak by bulwa wystawała nieco ponad powierzchnię podłoża. Utrzymujemy je początkowo w zupełnej ciemności i temperaturze około 4°C przez 8 tygodni. Podłoże cały czas musi być wilgotne (nie mokre). Gdy pędy osiągną około 5 cm wysokości, przenosimy misę z bulwami do widnego pomieszczenia o temperaturze bliskiej 10°C, a gdy pąki zaczną nabrzmiewać, hiacynty ustawiamy w miejscu docelowym. Tu utrzymujemy stałą wilgotność podłoża i temperaturę w okolicach 16°C. Bulwy możemy umieścić też w specjalnych przezroczystych wazonach do pędzenia. Do wazonu wsypujemy warstwę ozdobnych kamyków i wlewamy odpowiednią ilość wody, czyli tyle, by sięgały do niej jedynie korzenie, a bulwa pozostała sucha.
Cebule narcyzów umieszczamy w doniczkach lub innych pojemnikach wypełnionych torfem i, podobnie jak w przypadku hiacyntów, utrzymujemy je w całkowitej ciemności, w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura około 4°C, do czasu aż pędy osiągną około 8 cm wysokości. Przenosimy naczynia z roślinami do widnego pomieszczenia o temperaturze 10°C, a gdy pojawią się pąki kwiatowe, ustawiamy w miejscu docelowym, gdzie panuje temperatura około 16°C. Trzeba dbać o wilgotność podłoża, nie dopuszczając ani do jego przesuszenia, ani przelania. W zbyt mokrym podłożu cebule zaczną gnić bądź rozwiną się choroby grzybowe.
Krokusy, zwane również szafranami, są wdzięcznymi roślinami o barwie kwiatów żółtej, fioletowej, blado niebieskiej czy szafirowej, nadającymi się do pędzenia, choć należą do jednych z wcześniej kwitnących roślin wiosennych. Do właściwego rozwoju wymagają temperatury od 6 do 8°C, a od czasu umieszczenia do rozwoju pączków kwiatowych mija 16 tygodni. Można zrezygnować z tego długiego procesu pędzenia i nabyć w sklepie ogrodniczym już podpędzone rośliny. W utrzymującej się temperaturze 8°C możemy uzyskać właściwie rozwijające się okazy. Dłuższą świeżość kwiatów tych wymagających roślin uzyskamy, przenosząc je na noc do chłodniejszych pomieszczeń.
Równie popularnymi roślinami do pędzenia są tulipany, których gama kolorów i kształtów jest niezliczona, a doskonale się prezentują w eleganckich misach. Cebule traktuje się podobnie jak bulwy hiacyntów. Po umieszczeniu w podłożu z ziemi do roślin cebulowych lub torfu pozostawiamy naczynie z cebulami w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, a po około 8 tygodniach, gdy wyrastający liść osiągnie 5 cm, przenosimy je do jasnego pomieszczenia, gdzie panuje temperatura około 13°C. Dbamy, by podłoże cały czas było wilgotne. Cebule tulipanów, podobnie jak bulwy hiacyntów, można umieścić w naczyniu wypełnionym kamykami, do którego wlewamy odpowiednią ilość wody, by cebule pozostały suche, a jedynie wypuszczone korzenie sięgały do wody. Wszystkie cebule i bulwy po przekwitnieniu możemy posadzić w ogrodzie, ale w nadchodzącym sezonie już nie zakwitną.