Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wózek transportowy z Krozmetu, który grupuje bele na łące

Data publikacji 29.11.2021r.

Zgrupowane na polu czy na łące bele szybciej się ładuje i zwozi. W ten sposób oszczędza się czas i paliwo. Maszyną, która daje takie możliwości jest wózek transportowy MX 1800 z Krozmetu, który nie tylko jest funkcjonalny, ale może się też podobać. Potwierdza to przyznana m.in. tej maszynie nagroda w dziedzinie designu w ogólnopolskim konkursie "Dobry Wzór 2021" zorganizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Firma Krozmet położona w Marcinkowie koło Olsztyna jest obecna na rynku od 2009 roku. Założyli ją trzej absolwenci Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Dawid Dąbrowski, Przemysław Agaszewski oraz Jarosław Trusiak. Zaczynali od produkcji wszelkiego rodzaju przenośników przemysłowych (taśmowych, zgrzebłowych i ślimakowych), stając się z czasem największym producentem tego typu urządzeń w północno-wschodniej Polsce. W 2015 roku stworzyli submarkę Krozmet Farmer i ruszyli z produkcją maszyn rolniczych, co tłumaczyli wtedy dynamicznym rozwojem tej branży. Pierwszą maszyną skierowaną dla rolników była samozaładowcza owijarka do bel z przednim załadunkiem. Od początku Krozmet oferował również osprzęt do ładowaczy czołowych.

– Tworząc nowe maszyny inwestujemy w dobre, funkcjonalne wzornictwo, ale zawsze najważniejsza – jak podkreśla producent – jest użyteczność maszyn i ich niezawodność. Dlatego nasze produkty wykonane są z solidnych materiałów. Ich elementy eksploatacyjne są ogólnodostępne i łatwe do samodzielnej wymiany przez rolnika.

Krozmet stawia również na innowacyjne maszyny. Do takich można zaliczyć wózek transportowy MX 1800. Pierwszy prototyp tej maszyny powstał w zeszłym roku. W procesie tworzenia tego urządzenia, jak i innych maszyn i narzędzi tego producenta, brali udział nie tylko sami właściciele i ich pracownicy, ale osoby związane ze Stowarzyszeniem Wzornictwa Przemysłowego Warmii i Mazur (WPWiM) działającym pod marką "Design to dobre". Dzięki temu maszyna przyjęła nowoczesny design, który (uwaga) był zainspirowany skrzydłami samolotu.

– Ta maszyna przystosowana jest do pracy z każdą prasą zwijającą. Działa tak – jak podaje firma Krozmet – że w trakcie jednego podjazdu ładuje na siebie dwie bele na raz. Potem obie zostawia w jednym miejscu ograniczając liczbę niezbędnych podjazdów traktorem z ładowaczem lub ładowarką podczas zwożenia bel, umożliwiając jednocześnie maksymalne wykorzystanie miejsca składowania. Maszyna przeznaczona jest do pracy w każdym gospodarstwie rolnym bez względu na jego wielkość.

Maszyna sama w sobie waży 680 kg, ale jest w stanie przetransportować dwie bele o średnicy do 1,8 m i masie do 1800 kg. Mierzy ok. 3,55 metra długości i ma 2,88 m szerokości. Posiada szerokie ogumienie oraz oświetlenie pozwalające poruszać się po drogach publicznych. Działa w pełni automatycznie.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a