XChciałbym zapisać chrześniakowi 2 ha gruntów rolnych w testamencie, natomiast całość spadku synowi. Jakie są możliwości prawne w tym zakresie?
YArtykuł 968 Kodeksu cywilnego wskazuje, że spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Jest to tzw. zapis zwykły. Spadkodawca może obciążyć zapisem zwykłym także zapisobiercę poprzez dalszy zapis. Według art. 970 k.c. w braku odmiennej woli spadkodawcy zapisobierca może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu.
Z wykonaniem zapisu zwykłego może być problem, w przypadku gdy powierzchnia wynosi 2 ha. Co do zasady nabywcą takiej nieruchomości może być tylko rolnik indywidualny. Poza tym po śmierci spadkodawcy potrzebna jest umowa pomiędzy spadkobiercą a zapisobiorcą. Jeżeli jest to grunt rolny o powierzchni co najmniej 1 ha, a nabywca nie jest rolnikiem indywidualnym, to wtedy na takie przeniesienie własności potrzebna jest zgoda Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Warto zatem rozważyć ustanowienie zapisu windykacyjnego.
Artykuł 9811 k.c. wskazuje, że w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku. Jest o tzw. zapis windykacyjny.
Według art. 2a ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nabywcą nieruchomości rolnych nie musi być rolnik indywidualny, gdy nabywa grunty w wyniku dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego. Zatem obecnie lepiej skorzystać z zapisu windykacyjnego niż zwykłego. ●