Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

Azot z symbiozy dwa razy lepszy od mineralnego

Data publikacji 06.12.2021r.

Stosowanie nawozów mineralnych stanowi znaczącą część kosztów produkcji. Azot nigdy nie był tak drogi jak teraz i od tygodni przypominamy, że nawożenie tym składnikiem można i trzeba optymalizować, a ponadto można znacznie ograniczyć koszty nawożenia dzięki bakteriom i bobowatym.

Oczywiście nie da się zmienić zmianowania roślin z dnia na dzień, jednak jest na nie miejsce w każdym gospodarstwie. Jak nie uprawa na ziarno, to przecież można i należy wprowadzać uprawę mieszanek międzyplonowych z bobowatymi.

Wolny azot wiążą dla roślin

Jak dużo azotu mogą związać symbiotyczne bakterie w uprawie bobowatych? To tak jak z plonami roślin, które wahają się i zależą od wielu czynników – rekordowo nawet 700 kg N/ha rocznie (patrz tabela), ale nie w Polskich warunkach. Efektywność symbiozy bardzo zależy od rośliny i zaszczepionych szlachetnych kultur bakterii, od pH gleby, gatunku bobowatego, rozkładu temperatur i opadów i w dużym stopniu – to należy podkreślić – od nawożenia dolistnego mikroelementami wspierającymi pracowitość bakterii brodawkowych. Rośliny strączkowe są szczególnie wrażliwe na niedobór boru, molibdenu, manganu, kobaltu i cynku, przy czym molibden i kobalt biorą bezpośrednio udział w symbiotycznym wiązaniu azotu i te mikroelementy trzeba uwzględnić w planie dolistnego nawożenia bobowatych.

Jak wspomniałem, uprawa bobowatych wcale nie musi wywracać zmianowan...

Pozostało 74% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

Zobacz także