Każda kulejąca krowa,
u której zaobserwujemy jedną lub więcej zmian w zachowaniu i lokomocji powinna – najlepiej tego samego dnia a już najpóźniej w ciągu tygodnia – trafić w ręce korektora racic. Badania pokazały bowiem, że bardzo opłaca się kontrola wyłącznie podejrzanych krów. Otóż 64% zwierząt tylko podejrzanych, ale niejednoznacznie kulawych, pokazywało ból podczas badania za pomocą kleszczy do korekcji racic. Nie zawsze od razu rozpoznano przyczynę, ale nawet w takim przypadku można zwierzęciu pomóc przyklejając na zdrowe racic klocki odciążające. W ten sposób miejsce ucisku może zostać wykryte zanim jeszcze przekształci się w ciężki wrzód podeszwy.
Przed zadaniem paszy,
stół paszowy powinien być uprzątnięty z resztek jedzenia, a niedojady powinny być zważone.Tylko dzięki temu da się określić rzeczywistą ilość pobrania suchej masy. Dane zebrane w USA pokazują jak ważne jest ważenie resztek, otóż w przeprowadzonych badaniach wykazano, że pobranie paszy jest przeceniane średnio o 500 g. Należy dążyć, by niedojady stanowiły 2–3%. Tak niskie ilości resztek są osiągalne tylko wtedy, jeśli zarządzanie stołem charakteryzuje się powtarzalnością (stałe ilości paszy, stałe pory zadawania paszy, optymalna przestrzeń zadawania paszy). Oczywiście po każdych zmianach ilościowych w grupie, ilości paszy muszą być również odpowiednio dopasowane.
Średnio 30 do 40% zapłodnionych komórek jajowych
w pierwszych dniach ciąży jest traconych. Istotny wpływ wydaje się mieć tutaj płeć przyszłego cielęcia. Poronienia są częściej obserwowane przy zarodkach męskich oraz przy ciążach bliźniaczych. Na utrzymanie ciąży wpływa także stan kondycji krowy. U krów z niskim wskaźnikiem BCS (poniżej 2,75 do 40. dnia) częściej dochodzi do poronień. To samo dotyczy krów cierpiących na choroby racic lub na kliniczną postać mastitis.
r e k l a m a