Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Przegrałam sprawę o zasiedzenie, chcę się odwołać

Data publikacji 06.12.2021r.

XPrzegrałam sprawę o zasiedzenie. Chcę się odwołać. Kiedy można wnieść kasację, a kiedy skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia?

YArtykuł 3981 Kodeksu postępowania cywilnego określa w § 1, że od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie strona, Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka może wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Według art. 3982 k.p.c., skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż 50 tys. zł.

W świetle art. 3983 k.p.c. skargę kasacyjną strona może oprzeć na następujących podstawach:

r e k l a m a

naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,

naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

Z kolei skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia uregulowana jest np. w art. 4241 k.p.c. Przepis ten określa w § 1, że można żądać stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji kończącego postępowanie w sprawie, jeżeli przez jego wydanie stronie została wyrządzona szkoda. Natomiast zmiana lub uchylenie tego wyroku w drodze przysługujących stronie środków prawnych nie było i nie jest możliwe.

Według art. 4241a § 1 k.p.c., od wyroków sądu drugiej instancji, od których wniesiono skargę kasacyjną, oraz od orzeczeń Sądu Najwyższego nie przysługuje skarga. Orzeczenie Sądu Najwyższego wydane na skutek wniesienia skargi kasacyjnej traktuje się jak orzeczenie wydane w postępowaniu wywołanym wniesieniem skargi. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a