Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Maszynowe innowacje Lemkena na rok 2022

Data publikacji 13.12.2021r.

Firma Lemken w listopadzie br. zaprezentowała branżowym dziennikarzom z Europy swoje nowości maszynowe na rok 2022. Prezentacja miała miejsce w Alpen, gdzie znajduje się jedna z fabryk niemieckiego koncernu.

Niemcy

W trakcie spotkania pokazano zmodernizowany zaczepiany agregat uprawowo-siewny Solitair DT, który będzie się wyróżniał zintegrowaną broną talerzową, dużym dzielonym zbiornikiem, a jego konstrukcja została tak opracowana, że maszyna wykazuje ograniczony opór podczas pracy.

– Pierwszą sekcję stanowi czołowy wał oponowy. Odpowiada on za zagęszczenie gleby na pierwszym etapie pracy. Za nim została umieszczona kompaktowa brona talerzowa z wklęsłymi talerzami o średnicy 465 mm. Są one indywidualnie chronione przed przeciążeniami przez resory piórowe. Jeśli wymagana jest mniejsza intensywność pracy, zamiast wklęsłych można zastosować talerze faliste, które słabiej penetrują glebę, jednak dzięki temu ograniczane jest parowanie wilgoci przy jednoczesnej niwelacji chwastów. W przypadku, kiedy zachodzi potrzeba zagęszczenia rzędów siewnych za broną talerzową można zamontować wał ugniatający – tłumaczył Johannes Kisters z działu marketingu firmy Lemken.

Belka wysiewająca w Solitair DT posiada prowadzone na równoległoboku dwutarczowe redlice OptiDisc z kołem kopiującym. System wysiewu składa się z napędzanych elektrycznie jednostek dozujących. Nasiona są dostarczane do indywidualnych dystrybutorów. Pojemność zbiornika Solitair DT to 5,1 tys. l. Jest on dostępny w dwóch wariantach, pojedynczym i dzielonym. Ten drugi umożliwia jednoczesny wysiew nawozu. W wersji jednostrumieniowej nawóz i nasiona są umieszczane we wspólnej bruździe siewnej. Odmiana dwustrumieniowa pozwala na umieszczanie nawozu poniżej linii siewu. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu oddzielnych podwójnych redlic nawozowych.

– Nowy Solitair DT zostanie wprowadzony na rynek jesienią 2022 r. Dostępny będzie w wersji cztero- i sześciometrowej – zapowiedział Johannes Kisters.

Firma Lemken wprowadza także zmiany do swojej serii siewników pneumatycznych.

– Niecały rok po wprowadzeniu na rynek siewnika Solitair 9+ przedstawiamy nową wersję tej maszyny w odmianie "Duo" z dzielonym zbiornikiem ziarna. Oferuje ona szeroką gamę możliwości jednoczesnego siewu nasion, nawozów, a nawet poplonów. – mówił Lukas Bonus, specjalista agrotechniczny w firmie Lemken.

Zbiornik na nasiona maszyny Solitair 9+ "Duo" ma teraz pojemność 1850 l, którą można podzielić w stosunku 50/50 lub 60/40. W wersji jednostrumieniowej nasiona są prowadzone do dwóch dozowników z poszczególnych segmentów zbiornika. Materiał poprzez rurę nasienną trafia do dwutarczowych redlic i odkładany jest w bruździe siewnej. Z rozdzielaczami zintegrowany jest automatyczny mechanizm tworzenia ścieżek technologicznych. Solitair 9+ "Duo" dostępny będzie również z systemem podwójnego wysiewu, co ma maszynie zapewnić większą elastyczność pracy. Rozwiązanie to pozwala na oddzielny przepływ materiału siewnego oraz nawozu. Materiał trafia do dwutarczowej redlicy przez podwójne rozdzielacze w dwóch oddzielnych przewodach nasiennych. Maszyna posiada funkcję wysiewu nasion oraz nawozu w jednym rzędzie jak ma to miejsce w jednostrumieniowej odmianie lub także oddzielnie i naprzemiennie w dwóch odrębnych rzędach. Opcja ta wymaga wymiany wkładu w rozdzielaczu. Solitair 9+ "Duo" potrafi umieszczać dwa różne rodzaje nasion na dwóch różnych głębokościach siewu. Alternatywną funkcją jest wykonanie nawożenia międzyrzędowego.

– Maszyna jest dostępna w szerokościach roboczych trzech i czterech metrów. Zamówienia na nią są już przyjmowane. Pełna dostępność i ich realizacja planowana jest na styczeń 2022 r. – informował Johannes Kisters.

r e k l a m a

Inteligentny pług

W listopadzie niemiecki producent przedstawił maszynę Juwel 8i, która została wyposażona w ulepszony system sterowania iQ. Nowością jest także przeprojektowany, intuicyjny interfejs użytkownika. Regulację można wykonywać także poprzez terminal działający w standardzie Isobus. Juwel 8i dostępny będzie także w wersji Onland, która pozwoli ustawioną szerokość przedniej skiby zapisać w pamięci terminala sterującego.

– Orka z Isobus staje się coraz bardziej popularna, ponieważ łatwa regulacja obrotów, nachylenia, szerokości i głębokości roboczej za pomocą terminala oszczędza czas i umożliwia bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się warunki glebowe. Te pługi są również szybkie w montażu, ponieważ wystarczy podłączyć tylko trzy węże hydrauliczne – mówił Max Wilmsen, specjalista agrotechniczny w firmie Lemken.

Juwel 8i posiada także mechaniczną regulację głębokości poprzez koło podporowe. Dzięki zastosowaniu elektrohydraulicznej przekładni obrotowej można w pamięci komputera zapisać osiem wariantów ustawień maszyny. W pługu można także hydraulicznie regulować jego nachylenie, niezależnie z prawej lub lewej strony. Pozwala to na wykonanie równomiernej orki w każdych warunkach polowych.

– Nowy Juwel 8i będzie dostępny w ofercie od marca 2022 r. – zapowiada Max Wilmsen.

Nowy Karat

Lemken zaprezentował nową wersję Karata oznaczonego liczbą 10. Trzybelkowa maszyna ma bardziej zoptymalizowaną konstrukcją w porównaniu z Karatem 9. Zęby zostały rozmieszczone symetrycznie względem kierunku pracy. Dzięki temu generowane są niewielkie opory związane z ciąganiem. Maszyna zapewnia intensywne mieszanie, a jej konstrukcja gwarantuje optymalną trakcję i niewielki uciąg boczny, przez co świetnie nadaje się do pracy z ciągnikami na gąsienicach. W Karacie 10 zostały poszerzone lemiesze skrzydełkowe, które przeznaczone są do płytkiej uprawy. Do pracy na większych głębokościach opracowane zostały odpowiednio mniejsze zęby. Zastosowano także nowe specjalnie ukształtowane talerze poprawiające efekt mieszania. Karat 10 może być także wyposażony w lemiesze DeltaCut do płytkiej uprawy. Maszyna jest standardowo wyposażona w system szybkiej wymiany zębów. Zakres głębokości roboczej wynosi od 5 do 30 cm.

– Opcjonalnie kultywator może być wyposażony w system gwarantujący wprowadzenie dużej ilości materii organicznej do gleby. Talerze są zawieszone indywidualnie na resorach piórowych rozdrabniają resztki pożniwne i rozbijają gruboziarniste grudki gleby. Centralnie regulowane elementy poziomujące znajdujące się za sekcją zębów zapewniając równomierne wypoziomowanie – opowiadał Jens Wiethoff, produkt menager w firmie Lemken.

Karat 10 będzie dostępny zarówno w wersji zawieszanej, jak i półzawieszanej, o szerokościach roboczych od 3 do 7 metrów. Wspomaganie trakcji i system ContourTrack do pracy na terenie pagórkowatym będą dostępne specjalnie dla modeli półzawieszanych.

– Pierwsze warianty Karata 10 będą dostępne od lata 2022 roku – informował Jens Wiethoff.

Tomasz Ślęzak

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a