Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nowoczesne technologie w gospodarstwie

Data publikacji 13.12.2021r.

Dariusz Madejski w miejscowości Pilawa Górna prowadzi 160-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji roślinnej. Na posiadanym areale uprawia ozimą pszenicę, jęczmień jary browarny, kukurydzę na ziarno oraz rzepak. Swój czas angażuje również w pracę w samorządzie miasta oraz działalność w Dolnośląskiej Izbie Rolniczej.

Nowoczesne technologie
to szerokie pojęcie

Dzisiejsze rolnictwo zdecydowanie różni się od tego sprzed kilku czy nawet kilkunastu lat. Potrzeba racjonalizacji technologii produkcji, czyli zwiększenia wydajności i ograniczania kosztów wymusza coraz szybszy postęp technologiczny. W tym artykule dosłownie punktowo postaram się wymienić rozwiązania, które uważam za przyszłościowe. Część z nich już stosuję a pozostałe zamierzam stopniowo wprowadzać.

GPS, czyli tzw. nawigacja w ciągnikach czy też kombajnach w gospodarstwach 100 ha+ nie jest dzisiaj niczym zaskakującym. To się po prostu opłaca. Przy obecnych cenach środków produkcji (paliwo, nawozy, środki ochrony roślin) zastosowanie jazdy równoległej w połączeniu z kontrolą sekcji to oszczędność zużycia na poziomie 5% przy 100 ha to kwota rzędu kilkunastu tysięcy złotych rocznie.

r e k l a m a

Ale na tym nie koniec możliwości,
jakie są dostępne na rynku

Najnowsze technologie to między innymi wprowadzenie SeedEye, czyli systemu liczącego nasiona podczas siewu np. pszenicy, tak aby nie „marnować” materiału siewnego. Mapowanie wydajności plonu, mapowanie pól i podział na strefy, w których można zastosować różną obsadę roślin czy zaaplikować różną ilość śor czy też nawozów.

Dla gospodarstw zatrudniających pracowników dostępny jest szereg udogodnień związanych z kontrolą pracownika i maszyn, które obsługuje. Szeroko pojęta telematyka w połączeniu z np. zastosowaniem systemu 365. Farmnet daje niemal nieograniczone możliwości inwigilacji.

Dzięki telematyce właściciel wie, gdzie znajduje się jego pojazd, jakie są obroty silnika, temperatura oleju, płynów etc., kiedy operator w efektywny i oszczędny sposób obchodzi się z maszyną. Dodatkowo serwis wie o wszystkich usterkach i niewłaściwej pracy ciągnika w czasie rzeczywistym, co pozwala skrócić czas reakcji serwisu.

Oprogramowanie 365 Farmnet daje natomiast możliwości rejestracji każdej pracy wykonywanej przez danego operatora – w ciągniku i maszynach montuje się specjalne skrzynki rejestrujące a każdy operator wyposażony jest w brelok z identyfikatorem. To wszystko pozwala zgromadzić dane, dzięki którym możemy przeanalizować wydajność danego procesu produkcji.

Warto wspomnieć również o wykorzystaniu dronów dla potrzeb rolnictwa. Szacowanie szkód łowieckich za pomocą zdjęć lotniczych daje doskonałe rozwiązanie przy ocenie uszkodzeń w uprawach spowodowanych przez zwierzynę łowną – rolnik mając do dyspozycji analizę na podstawie zdjęć lotniczych ma twarde dowody w rozmowach z kołami łowieckimi.

Na rynku pojawia się również ciekawa technologia umożliwiająca ocenę stanu roślin (poziom chlorofilu) oraz stanu pól (zastoiska wodne) na podstawie nie zdjęć satelitarnych, ale właśnie lotniczych. Przewaga tych drugich to znacznie większa rozdzielczość zdjęć a co za tym idzie, dokładność oceny.

Podsumowanie

Dzisiaj rolnik ma do dyspozycji bardzo dużo nowinek technologicznych. Przed wydaniem opinii na ich temat warto zobaczyć jak działają i tutaj dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług przed dokonaniem zakupu tj.: siewu precyzyjnego, zbioru z mapowaniem wydajności, wykonania analizy szkód łowieckich etc.

W przypadku maszyn warto skorzystać z produktów Demo oferowanych przez dealerów lub zasięgnąć opinii innych rolników już użytkujących podobny sprzęt.

Tylko przetestowanie każdego rozwiązania na swoim polu da nam odpowiedź czy w przypadku naszego gospodarstwa dana technologia przyniesie wymierne korzyści.

r e k l a m a

Ireneusz Oleszczyński

Zobacz także

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a