Sejmowa komisja finansów przyjęła 9 grudnia br. rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Ustawa ta obniża akcyzę na paliwa oraz prąd i jest elementem zapowiedzianej przez rząd tarczy antyinflacyjnej.
Przypominamy, iż nowelizacja wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców. Stawka akcyzy na energię elektryczną od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku wyniesie 4,60 zł/MWh. Za gospodarstwo domowe uważa się zabudowania związane z pomieszczeniami mieszkalnymi służące jako miejsce stałego zamieszkania, w którym koncentruje się ogół spraw, obowiązków rodzinnych i domowych.
Nowelizacja zakłada też obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku. W uzasadnieniu zaznaczono, że ze względu na uregulowania unijne konieczna jest podwyżka stawek akcyzy na początku roku, choć i tak będą one niższe niż obecnie. Ponadto na mocy tych przepisów od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku sprzedaż paliw będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej.
Obniżenie stawek akcyzy powinno oznaczać spadek cen paliw na stacjach paliw. W przypadku przeniesienia całej obniżki akcyzy na końcową cenę paliw litr ON po grudniowej obniżce powinien być tańszy o 8 gr na litrze (a po uwzględnieniu VAT – o 10 gr), zaś od 1 stycznia do 31 maja – o 5 gr na litrze (o 6 gr z VAT). Z kolei benzyna w grudniu może stanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr/l), a od stycznia – o 11 gr/l (z VAT o 14 gr/l). Natomiast LPG odpowiednio o 15 gr/l (z VAT o 18 gr/l) oraz o 15 gr/l (z VAT o 18 gr/l).
Jak zaznaczono w uzasadnieniu do nowelizacji, wprowadzenie obniżek w przypadku energii oraz będzie kosztowało budżet państwa ponad 1,3 mld zł. ms