Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Znamy harmonogram ostatnich naborów z PROW 2014–2020

Data publikacji 13.12.2021r.

Przyszły rok będzie ostatnim, w którym zostaną przeprowadzone nabory wniosków z PROW 2014–2020. Co jeszcze w tym temacie czeka rolników?

Z harmonogramu, jaki na początku grudnia br. opublikowała ARiMR, wynika, iż większość naborów, które cieszą się względną popularnością wśród rolników, przypadnie na marzec. Naboru na ten najpopularniejszy, czyli „Modernizację gospodarstw”– obszar d, bowiem nie zaplanowano. Przewidziano, iż w marcu będzie nabór na:

„Premię dla młodych rolników”,

„Modernizację gospodarstw rolnych” – obszar A, tj. rozwój produkcji prosiąt,

„Restrukturyzację małych gospodarstw” (nabór może ruszyć dopiero w kwietniu i będzie uzależniony od dostępności środków),

„Modernizację gospodarstw rolnych” – obszar E, tj. nawadnianie w gospodarstwie (oprócz marcowego naboru przewidziano też nabór we wrześniu),

„Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem”.

Zwyczajowo, między 15 marca a 15 maja rolnicy będą składać wnioski na:

„Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” – premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa,

„Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”,

„Rolnictwo ekologiczne”,

„Płatności ONW”,

„Dobrostan zwierząt”.

W maju ma zostać uruchomiony nabór na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” oraz „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Oba mają być powtórzone jeszcze w październiku.

Również w maju albo dopiero w czerwcu ARiMR ma przyjmować wnioski na „Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska”. Ten nabór, który jest skierowany do prywatnych właścicieli lasów, m.in. na odbudowę zniszczonego drzewostanu, ma być powtórzony jeszcze w październiku lub listopadzie.

Z kolei między 1 czerwca a 31 lipca 2022 roku będzie przeprowadzony nabór na „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”. To wsparcie dla rolników, którzy chcą posadzić las.

Na listopad zaplanowano natomiast składanie wniosków na:

„Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”,

„Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” (nabór może ruszyć dopiero w grudniu i będzie uzależniony od dostępności środków).

Jeśli w grudniu tego roku nie wystartują „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – bez ASF”, wnioski będą przyjmowane od stycznia przyszłego roku. Od stycznia 2022 roku w trybie ciąg­łym będą też przyjmowane wnios­ki na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”.

Agencja zaznaczyła, iż prezentowane terminy niektórych naborów wniosków mogą się zmienić w wyniku przebiegu procesu legislacyjnego projektów aktów prawnych. Procedura ta jest konieczna, chociażby z powodu przedłużenia realizacji PROW 2014–2020 o 2 lata. Niektóre formy pomocy są też modyfikowane. ms

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a