Często są to substancje bardzo skuteczne i umożliwiające rotację środków zapobiegającą tworzeniu odporności. Kto następny w kolejce?
W bieżącym roku wypadły
produkty zawierające: tiofanat metylu, bromoksynil, benalaksyl, beta-cyflutrynę, tiachlopryd, metalaksyl-M oraz mankozeb (mankozeb można stosować do 4 stycznia 2022 r. co i tak nie ma praktycznego znaczenia).
Rok wcześniej zniknęły z rynku ważne, popularne i skuteczne substancje czynne jak: desmedifam, chlorprofam/chloroprofam, chlorotalonil, dimetoat, metiokarb.
Jeszcze wcześniej nie odnowiono zezwoleń dla kilkunastu innych ważnych substancji czynnych, wśród nich tiuramu, propikonazolu i dikwatu. chloropiryfosu oraz chloropiryfosu metylu.
Nowe terminy na sprzedaż
i stosowanie środków ochrony roślin zawierających wycofywane substancje czynne są na stronie resortu rolnictwa w zakładce „ochrona roślin”. Zgodnie z rozporządzeniami wykonawczymi Komisji UE wprowadzone do obrotu środki ochrony roślin zawierające:
r e k l a m a
fosforek wapnia, imidachlopryd, zeta-cypermetryna – mogą być stosowane do 31 lipca 2022 r.;
haloksyfop-P – mogą być stosowane do 28 sierpnia 2022 r.;
r e k l a m a
pencykuron – mogą być stosowane do 30 listopada 2022 r.;
alfa-cypermetrynę – mogą być stosowane do 7 grudnia 2022 r.;
Zobacz także
famoksadon – mogą być stosowane do 16 września 2022 r.;
prochloraz – mogą być stosowane do 1 października 2023 r.;
flutriafol – mogą być stosowane do 31 grudnia 2022 r.; i
indoksakarb – mogą być stosowane do 19 września 2022 r.
Podaliśmy ostateczne daty, do których środki z wymienionymi substancjami czynnymi mogą być stosowane. Rozporządzenia wykonawcze określają też graniczne terminy sprzedaży, a te dla niektórych substancji już wygasły.