Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak zmniejszyć stres u loch

Data publikacji 07.02.2021r.

Okres okołoporodowy jest szczególnie ważny w cyklu reprodukcyjnym loch. Może w tym czasie występować u nich tak zwany stres oksydacyjny, potęgowany między innymi niewłaściwym żywieniem. Jego efektem są bezmleczność oraz stany zapalne wymienia i dróg rodnych. Wpływa to na zwiększenie liczby martwych urodzeń i gorszy odchów prosiąt. Przy bezmleczności macior upadki prosiąt mogą sięgać nawet 80%.
W celu zmniejszenia stresu oksydacyjnego należy skupić się przede wszystkim na ograniczeniu stresu żywieniowego. Locha powinna prosić się ze stosunkowo opróżnionym przewodem pokarmowym, dzięki czemu ilość bakterii w jelitach jest zredukowana. Zbyt obfite żywienie paszami ubogimi we włókno w okresie okołoporodowym oraz brak ruchu mogą prowadzić do zaburzeń w perystaltyce jelit i występowania zaparć i gorączki u loch. W początkowej fazie laktacji również nieodessana siara może powodować powstawanie stanów zapalnych gruczołów sutkowych.
Jednym z rozwiązań mających na celu poprawę zdrowia loch i ograniczenie stresu jest włączenie do diety związków antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Mogą to być związki bioaktywne pochodzenia roślinnego oraz antyoksydanty, w tym witamina E. Ważne jest też podawanie wystarczającej ilości wody w okresie okołoporodowym, gdyż przez duże pobranie wody wspomagane jest oddawanie moczu i wydalanie bakterii chorobotwórczych. Odpowiednia ilość wody podawana lochom obniża też pH moczu, co jest konieczne do zapobiegania gorączce poporodowej oraz infekcji dróg moczowych.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a