Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Maksymalnie wykorzystaj warzywnik

Data publikacji 07.02.2021r.

Najlepiej wprowadzić odpowiednią kolejność upraw z zachowaniem trzech etapów: przedplonu, plonu głównego i poplonu. Ważne jest również zmianowanie, które ma niebagatelny wpływ na uzyskany plon, jego dokarmienie i zdrowotność.
Odpowiedni przedplon stanowią rośliny o krótkim okresie wegetacyjnym. Zdążymy je zebrać, zanim przystąpimy do siewu rośliny uprawianej w plonie głównym. Przedplon to rośliny wysiewane w marcu, a zbierane wiosną lub wczesnym latem. Są to m.in.: rzodkiewka, sałata, szpinak, koper, marchew czy pietruszka – na wczesny zbiór.
Drugim etapem jest wysiew plonu głównego, czyli roślin, które najdłużej zajmują miejsce na zagonie, i to one stanowią trzon uprawy. Termin ich zbioru będzie decydował o możliwości uprawy poplonu. Do plonu głównego zalicza się: fasolę szparagową i na suche ziarno, groch, bób, kalarepę, ogórki, pomidory, paprykę, kapustę głowiastą, czerwoną, włoską wczesną i późną, pory, selery, cebulę, marchew. Warto spróbować również uprawy współrzędnej. Nie od dziś wiadomo, że pewne rośliny mają na siebie bardzo dobry wpływ, a poza tym stwarza to możliwość jeszcze bardziej ekonomicznego wykorzystania miejsca. Uprawa współrzędna polega na wprowadzeniu uprawy odpowiednich gatunków w międzyrzędziach roślin stanowiących plon główny. Najczęstszym przykładem takiej uprawy jest siew marchwi naprzemiennie z cebulą – obie rośliny czerpią korzyści ze swego sąsiedztwa. Cebula ma właściwości odstraszające połyśnicę marchwiankę, czyli szkodnika marchwi, natomiast marchew odstrasza śmietkę cebulankę – szkodnika cebulowych. Ważny tu jest również pokrój danych roślin. Cebula ma pokrój wzniesiony, marchew – rozłożysty, cebula – płytki system korzeniowy, marchew – głęboki. Nie korzystają więc ze składników pokarmowych z tej samej głębokości. Innym przykładem może być np. uprawa sałaty z kapustą wczesną. Sałata o krótkim okresie wegetacji zostanie sprzątnięta z zagonu, nim kapusta zdąży się rozrosnąć. Podobnie ma się sprawa z ogórkami i uprawą sałaty, kopru czy rzodkiewki. Nim ogórki osiągną większe rozmiary i pędy boczne zaczną się rozrastać, sałata i rzodkiewka zostaną zebrane, a koper albo pozostanie do wytworzenia kwiatostanów, albo zostanie zebrany (choć częściowo) na zielone piórka. Stare źródła podają, że koper wzbogaca też walory smakowe uprawianych współrzędnie roślin.
Po zbiorze plonu głównego czas na poplony. W gamie roślin poplonowych znów znajdują się te o krótkim okresie wegetacji, by zdążyły osiągnąć dojrzałość zbiorczą do zimy. Są to: sałata, rzodkiewka, szpinak, kalarepa, roszponka, portulaka, rukola oraz gatunki nieco dłużej pozostające na zagonie, jak rzepa, kapusta pekińska, fasola, brokuł, kapusta brukselska i kalafior.
Decydując się na uprawę różnych gatunków warzyw, należy bezwzględnie przestrzegać zasad zmianowania, czyli następstwa roślin po sobie, które określa wymagania poszczególnych roślin, działanie na rośliny następcze, a także na środowisko glebowe. Niewłaściwe następstwo roślin może wyrządzić wiele złego, czyli spowodować spadek jakości i wielkości plonu, spadek zasobności i żyzności gleby oraz rozwój szkodników i chorób. Uwzględniając te czynniki, dokładnie zaplanujmy, jakie gatunki będą przedplonem, jakie plonem głównym oraz jakie przewidujemy na poplon. Zróbmy listę i korzystając z tego, że sezon uprawowy jeszcze się nie rozpoczął, ruszmy do sklepu w celu zakupu odpowiednich nasion. Kierujmy się zasadą, że do uprawy przedplonowej, poplonowej, jak i współrzędnej najlepsze są odmiany wczesne.

Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a