Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Uprzedzić problemy

Data publikacji 07.02.2021r.

Co możemy zrobić, by krowy jak najszybciej po porodzie zainteresowały się stołem paszowym i weszły w normalny cykl produkcyjny? Najprostszym sposobem jest podanie pójła w ilości minimum 20–40 litrów, które stosujemy bezpośrednio po porodzie.

Z jednej strony pójło powoduje, że przedżołądki wracają na swoje miejsce, a z drugiej strony przywraca równowagę elektrolitową i energetyczną ograniczając ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych. Pójło wypełnia także „pustkę”, jaka wytworzyła się po wydaleniu płodu, a co za tym idzie, zapobiega przemieszczaniu się trawieńca. Warto wiedzieć, że po porodzie krowa potrafi wypić nawet 60 litrów pójła. W dalszej kolejności warto podać krowie dożwaczową wlewkę wapniowo-energetyczną w ilości 0,5 litra po porodzie i po 4–8 godzinach następną dawkę. Drugiego dnia możemy stosować jeszcze jedną do dwóch dawek w zależności od stanu fizjologicznego zwierzęcia. Wybierając wlewkę sprawdźmy formę, w jakiej znajduje się wapń. Formy chlorkowe wapnia mogą być nieco niebezpieczne, ponieważ chlor podrażnia błony śluzowe gardła powodując opuchlizny. W miejsce wlewek możemy stosować wapniowe bolusy dożwaczowe.
W okresie do 5–6 dni po porodzie zaleca się stosowanie dożwaczowych wlewek energetycznych (glukoplastycznych), których zadaniem jest pomoc krowie w przypadku klinicznej i subklinicznej ketozy. Do wlewek możemy stosować także glikol propylenowy czy glicerynę. W przypadku krów zatuczonych, wlewki należy podawać jeszcze przez kilka dni.
Pamiętajmy, że wszystkie wlewki dożwaczowe stosowane doustnie powinny być podawane krowie stojącej. W innym przypadku możemy doprowadzić do zalania płuc i padnięcia zwierzęcia.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a