Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Drutowce w kukurydzy nie mają już szans

Data publikacji 14.02.2021r.

Larwy drutowców żerują na terenie całego kraju, siejąc spustoszenie w zasiewach wielu upraw, a w kukurydzy w szczególności. Do niedawna te szkodniki glebowe były nie do opanowania. Drutowce żerują na podziemnych częściach rośliny. Obgryzają korzenie, uszkadzają pęczniejące ziarniaki, jak i młode wschodzące rośliny.

Wiosną tuż po wschodach kukurydzy rolnicy obserwują często żółknące, osłabione i marniejące rośliny od wschodów po fazę 7–8 liści. Zwykle mylnie przypisują ten stan plantacji wpływom zdarzających się wiosennych chłodów. Niestety, winowajcą są najczęściej drutowce i pędraki, na południu kraju larwy zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej.

r e k l a m a

Force zwalcza na trzy sposoby

Właściwie jedyną skuteczną metodą ograniczenia drutowców jest zabezpieczenie rośliny na etapie zaprawiania. Później żadne inne metody nie uchronią roślin przed drutowcami, a ponadto innych metod obecnie nie ma. Warto zaznaczyć, że do niedawna kukurydza była pozbawiona ochrony przed drutowcami. A problem jest poważny i w minionym sezonie mieliśmy w tej sprawie wiele telefonów Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego". O szczegóły skutecznego zabezpieczenia kukurydzy przed drutowcami i innymi szkodnikami glebowymi zapytaliśmy Jarosława Lustiga, eksperta z firmy Syngenta, która jest producentem zaprawy Force 20 CS.
Zanim przejdziemy do pytań i odpowiedzi przypomnę, że problem drutowców nie dotyczy tylko kukurydzy, a paleta środków nadal jest uboga. Obecnie do ograniczania drutowców rejestrację w ziemniakach i rzepaku jarym ma Belm 0,8 MG (cypermetryna), w kukurydzy, burakach cukrowych i pastewnych Force 20 CS (teflutryna) oraz w pomidorach, papryce i bakłażanach Naturalis (insektycyd biologiczny zawierający Beauveria bassiana szczep ATCC 74040). Jak, w jakich uprawach i przed jakimi szkodnikami chroni kukurydzę zaprawa Force 20 CS?
– Nowa zaprawa Force 20 CS ma rejestrację w kukurydzy, także kukurydzy cukrowej, w burakach cukrowych i burakach pastewnych – mówi Jarosław Lustig. W uprawie kukurydzy zwalcza drutowce, ale także mocno ogranicza zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową stanowiącą duży problem na południu kraju. Zaprawa działa na szkodniki w sposób żołądkowy, kontaktowy i gazowy. Szkodniki, kiedy tylko próbują zbliżyć się do ziarniaka wyczuwają zaprawę (działanie repelentne) albo szybko są unieszkodliwiane działaniem gazowym. Najbardziej natarczywe osobniki giną przez działanie żołądkowe zaprawy. Substancją czynną zaprawy jest teflutryna z grupy pyretroidów, charakteryzująca się wysokim bezpieczeństwem.

Ważny precyzyjny siew na 3 cm

Zaprawa jest bardzo skuteczna, ale też ekspert uczula, na ważny reżim technologiczny siewu zaprawionych nią nasion. Precyzja głębokości siewu jest kluczowa. Materiał siewny kukurydzy zaprawionej Force 20 CS należy siać nie płycej niż na 2 cm i nie głębiej niż 3 cm. Dlaczego? Bo zaprawa ma m.in. działanie gazowe, a badania własne producenta pokazują, że największa skuteczność zaprawy na drutowce ma miejsce w promieniu 3 cm od zaprawionego ziarniaka. Gdybyśmy wysieli ziarniaki głębiej szukając wilgoci dla ich kiełkowania, to powstałaby nad ziarniakiem, tuż na powierzchni gleby pewna przestrzeń słabiej chroniona. Tam pewna populacja drutowców mogłaby atakować wschodzącą roślinę. Ta zalecana głębokość siewu znacznie podnosi skuteczność zaprawy. Poprosiliśmy eksperta o rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących możliwości zwalczania drutowców w zasiewach kukurydzy zadając pytania.
Czy zaprawę Force 20 CS rolnik może kupić i doprawić posiadane nasiona? Rolnik nie ma możliwości kupna zaprawy. Ma możliwość kupienia już zaprawionych nasion bądź jeśli dana odmiana nie jest oferowana w opcji zaprawiania Force 20CS, to istnieje możliwość doprawienia nasion w profesjonalnych firmach, które przeszły odpowiednie audyty ze strony Syngenta i oferują tego typu usługi.
Jaka powinna być kolejność i zasady doprawiania, jeżeli chcemy zastosować nawóz donasienny? Łączenie jakiejkolwiek zaprawy z nawozem donasiennym wiąże się z pewnym ryzykiem. Rynek nawozów donasiennych jest na tyle duży, że nie sposób przetestować wszystkich możliwych kombinacji. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby łączyć zaprawę z nawozem donasiennym, ale w niektórych przypadkach nawóz ten może powodować znaczne osypywanie się zaprawy.
Czy można zamówić materiał siewny z zaprawą Force 20 CS i z jakim wyprzedzeniem powinniśmy to robić? Wiele firm hodowlanych ma w swojej ofercie nasiona zaprawione Force 20 CS. Wydaje się, że te nasiona właśnie w pierwszej kolejności będą kupowane przez rolników, gdyż wielu z nich boryka się z problemami, przed którymi Force 20 CS ich uchroni.
Co z materiałem siewnym kukurydzy zaprawionym Force 20 CS, który nam zostanie, a konkretnie – czy zaprawa obniża zdolność i siłę kiełkowania? Badania wewnętrzne, jak i prowadzone przez instytucje naukowe pokazują, że zaprawa Force wpływa pozytywnie na energię kiełkowania, poprawiając wigor początkowy roślin. Nawet materiał, który musi zostać przechowany przez kolejne 12 do 24 miesięcy nie wykazuje pogorszenia parametrów kiełkowania.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a