Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kulka jak groch pod skórą? Spokojnie, może to tylko ganglion

Data publikacji 14.02.2021r.

Nic ci nie jest, pracujesz jak zwykle, aż tu nagle budzisz się, a na dłoni przy nadgarstku albo przy stawie któregoś z palców widzisz pod skórą kulkę wielkości ziarna grochu albo trochę większą. Kulkę daje się trochę przesunąć, ale też może być bardziej nieruchoma. Pewnie wpadasz w panikę? Spokojnie, jest bardzo prawdopodobne, że to ganglion.
Ganglion jest guzem albo przypominającą torebkę cystą uformowaną z tkanki, która wyścieła staw lub ścięgno. Ta tkanka, zwana synowium, w normalnych warunkach ma produkować substancję pełniącą funkcję smaru, który umożliwia prawidłowe działanie stawu i ścięgna. Jeśli z jakiegoś powodu w stawie pojawi się stan zapalny, tkanka ta wypełnia się galaretowatym płynem i tworzy kulkowaty guz. Przyczyną stanu zapalnego może być uraz. Może upadłaś niedawno na rękę? A może więcej nosiłeś albo pracowałeś intensywniej przy komputerze? Gangliony przy paliczkach mogą też być bardzo wczesnym sygnałem artretyzmu, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów. Gangliony formują się wokół stawów, najczęściej przy nadgarstku i kolanach. Zwykle obrzęk nie jest bolesny i nie ma cech stanu zapalnego. Duże gangliony z tyłu kolana, zwane cystą Bakera, mogą powodować uczucie pełności i naprężenia.
Ganglion diagnozuje ortopeda, reumatolog, ale też lekarz pierwszego kontaktu, a nawet fizjoterapeuta.Gangliony zwykle leczą się samoistnie. Czasem pomaga lekkie ich rozmasowanie. Bywa, że trzeba odciągnąć płyn za pomocą igły i strzykawki, a lekarz decyduje, czy jednocześnie poda do guzka hydrokortyzon – lek przeciwzapalny i przeciwreumatyczny. Do lekarza udaj się, jeśli guzek nie zniknie w ciągu 2–3 tygodni. kk.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a