Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

<strong>Rejestracja papierowych akcji Krajowej Spółki Cukrowej</strong>

Data publikacji 14.02.2021r.

Krajowa Spółka Cukrowa to największy w kraju i ósmy w Europie producent cukru. Należy w większości do Skarbu Państwa. Jest to spółka akcyjna. Około 15% akcji posiadają obecni i byli plantatorzy buraków cukrowych. Akcje – w postaci papierowej – otrzymali w momencie tworzenia KSC. Były to dokumenty potwierdzające ich udział w kapitale spółki. Obecnie trwa dematerializacja akcji papierowych. Nie oznacza to jednak, że rolnicy przestaną być akcjonariuszami "Polskiego Cukru".
– Dematerializację akcji wprowadzono Ustawą z dnia 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Akcje KSC SA, podobnie jak akcje innych spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych, nie będą mogły mieć formy papierowej (dokumentu) i będą musiały być zarejestrowane w rejestrze akcjonariuszy, prowadzonym w formie elektronicznej. Z dniem 1 marca 2021 roku wygaśnie z mocy prawa ważność obowiązująca dokumentów akcji wydanych przez KSC SA z siedzibą w Toruniu, a moc prawną uzyskają wpisy w rejestrze akcjonariuszy. Za akcjonariusza Spółki uważać się będzie tylko tę osobę, która będzie wpisana do rejestru akcjonariuszy – informuje Szymon Smajdor, rzecznik prasowy KSC.
W celu dematerializacji dokumentów akcji akcjonariusze KSC zobowiązani są do złożenia w Spółce dokumentów akcji. Akcjonariusze, którzy je złożą, zostaną wpisani do rejestru akcjonariuszy prowadzonego przez PKO BP SA Oddział – Biuro Maklerskie w Warszawie.
– Zgodnie z ustawowym obowiązkiem od września 2020 roku do stycznia 2021 roku Spółka pięć razy wzywała akcjonariuszy do złożenia posiadanych akcji. Wezwania nastąpiły poprzez ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz dostępne są na stronie internetowej Spółki (www.polski-cukier.pl) w zakładce "Akcjonariusze". Niezależnie od tego, na przełomie 2020 roku do każdego akcjonariusza wysłano indywidualne pismo zawierające szczegółowe wytyczne w zakresie terminu, miejsca i sposobu składania dokumentów akcji.
Aby ułatwienić akcjonariuszom składanie dokumentów akcji wprowadzono możliwość składania odcinków zbiorowych akcji dodatkowo w oddziałach i lokalizacjach Spółki.
Właściciele akcji powinni złożyć dokumenty w spółce do 26 lutego 2021 roku. Pozwoli to na wpisanie ich 1 marca 2021 roku do rejestru akcjonariuszy. Uchybienie terminu spowoduje, że dana osoba nie zostanie wpisana do rejestru akcjonariuszy, a w konsekwencji nie będzie mogła korzystać z praw udziałowych, czyli udziału w walnym zgromadzeniu oraz prawa do dywidendy.
Po 1 marca 2021 roku dokumenty akcji zachowają moc dowodową w zakresie wykazania przez akcjonariusza wobec Spółki, że przysługują mu prawa udziałowe. Taka moc dowodowa będzie obowiązywała przez 5 kolejnych lat, tj. do 1 marca 2026 roku. Jeśli zatem w tym okresie akcjonariusz złoży w Spółce dokument akcji, zostanie wpisany do rejestru akcjonariuszy, co ponownie umożliwi mu wykonywanie praw udziałowych. Po dniu 1 marca 2026 roku akcjonariusz, który nie złożył dokumentu akcji, zostanie pozbawiony ochrony praw udziałowych. Dodatkowe informacje lub wyjaśnienia dotyczące dematerializacji akcji udzielane są także pod numerem telefonu 56 650 12 14 lub 56 650 12 64 od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 13.00.tś

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a