Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Opłata adiacencka po podziale działki

Data publikacji 21.02.2021r.

XPrawie 3 lata temu podzieliliśmy działkę siedliskową, wydzielając z niej mniejszą działkę pod budowę domu dla siostry. W styczniu dostaliśmy decyzję wójta o nałożeniu na nas opłaty adiacenckiej w wysokości 3500 zł. Uzasadniono ją tym, że w wyniku podziału wzrosła wartość nieruchomości. Czy wójt miał prawo to zrobić po tak długim czasie? Myślałem, że ta opłata jest nakładana tylko wtedy, jeśli do działki doprowadzono wodociąg lub kanalizację. Czy możemy ubiegać się o jakąś ulgę w spłacie?
YDefinicję opłaty adiacenckiej zawiera art. 4 pkt 11 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Jest to opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków: Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, pochodzących z unijnego budżetu lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi. Jest to też opłata ustalona w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.
Zasady wymierzania opłaty adiacenckiej w związku z podziałem nieruchomości określa art. 98a ww. ustawy. Przewiduje on, że w przypadku gdy w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek m.in. właściciela wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tego tytułu. Wysokość stawki procentowej tej opłaty ustala rada gminy, w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 30% różnicy wartości nieruchomości. Opłatę przewidzianą w tym przepisie stosuje się niezależnie od innych opłat adiacenckich.
Wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna. O chwili wszczęcia postępowania decyduje moment podjęcia przez organ czynności zmierzających do ustalenia opłaty, np. zlecenie oszacowania wartości nieruchomości.
Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić, jeżeli w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna, obowiązywała uchwała rady gminy określająca jej wysokość. Wartość nieruchomości przed podziałem i po nim określa się według cen na dzień, w którym zatwierdzono podział nieruchomości albo orzeczenie o podziale się uprawomocniło.
Do ulg w spłacie oraz umarzania należności z tytułu opłaty adiacenckiej stosuje się przepisy ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Zgodnie z jej art. 64 ust. 1 pkt 2, na wniosek zobowiązanego wójt (burmistrz lub prezydent miasta) może opłatę adiacencką umorzyć w całości – w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem zobowiązanego lub interesem publicznym. Może także umorzyć ją w części, odroczyć terminy spłaty całości albo części należności lub rozłożyć płatność na raty – w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi zobowiązanego. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a