Wszystkie uwagi będą poddane analizie pod kątem możliwości ich uwzględnienia w dalszych pracach. Równolegle do tych prac prowadzone będą konsultacje oddziaływania na środowisko oraz prace nad planem finansowym. Efekty analiz zostaną przedstawione w drugiej wersji projektu. Będzie on więc już zawierał propozycje finansowe dla poszczególnych działań. Ma być gotowy na przełomie kwietnia br. Z kolei gotowy Plan Strategiczny dla Polski ma być przedstawiony Komisji Europejskiej w listopadzie br. Planuje się, że konsultacje na arenie unijnej zakończą się w maju przyszłego roku.
Minister Grzegorz Puda, podsumowując pierwszy etap konsultacji, nie ustosunkował się konkretnie do propozycji połączenia wsparcia z tytułu dobrostanu z gwarancją, iż bydło nie będzie poddane ubojowi rytualnemu.
– Unia Europejska wymaga od nas, aby w ramach dobrostanu koncentrować się na całym cyklu życia zwierząt, od momentu narodzin aż do śmierci. Jest to propozycja, przeanalizujemy uwagi do niej, a rozwiązania zaprezentujemy – powiedział Grzegorz Puda.
Według projektu rozporządzenia unijnego co najmniej 20% płatności bezpośrednich ma być przeznaczone na ekoschematy. Jak mówiła Joanna Gierulska, w przypadku Polski będzie to ponad 3 mld euro w okresie pięcioletnim, rocznie – 625 mln euro.
– Na forum unijnym trwa jednak dyskusja nad tą propozycją z Parlamentem Europejskim, który z kolei proponuje, aby na ekoschematy przeznaczyć 30% płatności. Tak naprawdę więc ta sprawa jest jeszcze otwarta. Konkretne stawki dla poszczególnych schematów muszą być wyliczone na podstawie utraconych dochodów i poniesionych kosztów, trwają prace nad ich wyliczeniem. Będą one zaprezentowane w drugiej wersji Planu Strategicznego – powiedziała Gierulska.