Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zawarcie umowy z osobą ubezwłasnowolnioną częściowo

Data publikacji 28.02.2021r.

XMój sąsiad jest częściowo ubezwłasnowolniony i ma ustanowionego kuratora, którym jest jego brat. Sąsiad chciałby mi wydzierżawić gospodarstwo, bo nie jest już w stanie go prowadzić. Czy taka umowa będzie ważna? Czy dzieci sąsiada w przyszłości nie będą mogły jej podważyć?
YZawarcie takiej umowy jest możliwe tylko wtedy, jeśli zgodę na to wyrazi sąd opiekuńczy. Sąsiad Pana, jako osoba częściowo ubezwłasnowolniona, nie może samodzielnie zawierać umów.
W myśl art. 16 Kodeksu cywilnego, osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw. Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się kuratelę.
Zgodnie z art. 18 k.c., ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych. Strona, która zawarła umowę z osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, nie może powoływać się na brak zgody jej przedstawiciela ustawowego.
W okresie do potwierdzenia umowy mamy do czynienia z tzw. bezskutecznością zawieszoną. Oznacza to, że umowa jest nieważna do czasu potwierdzenia przez kuratora. W tym jednak wypadku samo potwierdzenie przez kuratora nie wystarczy. Musi on uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 3 kwietnia 2007 r. (sygn. akt: II UK 178/06), umowa dzierżawy zawarta bez zgody sądu opiekuńczego przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych jest nieważna jako przekraczająca zakres zwykłego zarządu.
Należy pamiętać o tym, że zgodnie z art. 181 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo jest powołany do jej reprezentowania i do zarządu jej majątkiem tylko wtedy, gdy sąd opiekuńczy tak postanowi.
Na podstawie art. 156 w związku z art. 178 § 2 k.r.o. kurator osoby ubezwłasnowolnionej musi uzyskać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach dotyczących osoby lub majątku ubezwłasnowolnionego częściowo.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a