O odpowiedzi Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej pisaliśmy w nr. 3 TPR na str. 30. Podobne argumenty prezes Stanisław Kacperczyk otrzymał także z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. A zatem, tej wiosny dawki startowe można będzie stosować od 1 marca.
Jest obietnica zmian
w bliżej nieokreślonym terminie. W odpowiedzi z wymienionego Departamentu w Ministerstwie Infrastruktury przekazano Stanisławowi Kacperczykowi, że zmiany w "Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" muszą zostać poprzedzone szczegółowym rozpoznaniem oraz poparte wynikami badań naukowych, które potwierdzą, że wprowadzenie zmian nie zagrozi celom dyrektywy azotanowej, która zobowiązuje państwa członkowskie UE do zapewnienia należytej ochrony wód przed azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Zaś w odpowiedzi z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Gemicka, sekretarz Stanu poinformowała, że w ramach przeglądu programu azotanowego, który zgodnie z ustawą Prawo wodne powinien zakończyć się w połowie 2022 r., jednym z priorytetów będzie ponowna analiza możliwych do stosowania dawek azotu oraz dążenie do uelastycznienia wiosennych terminów stosowania nawozów. Przedmiotowe działania uzasadniają obserwowane anomalia pogodowe, m.in. wyższe temperatury, coraz rzadziej występujące opady, jak również wydłużanie okresu wegetacyjnego roślin, co stanowi merytoryczne uzasadnienie do podjęcia analiz w ww. zakresie.
Trzeba wziąć te informacje za dobrą monetę i Stanisław Kacperczyk skierował do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury pismo, aby ten w pracach nad zmianami prawa wziął pod uwagę nie tylko opracowania naukowe, ale praktykę rolniczą i opinie rolników wynikające z obserwowanych zmian klimatycznych bezpośrednio w ich gospodarstwach.
Liczymy, że tak będzie
i przed jesienią tego roku doczekamy się konkretnych zmian w Programie działań. Tyle komentarza, a treść pisma z datą 31 stycznia br. poniżej:
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych dziękuje za udzielone wyjaśnienia i odpowiedź Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej resortu infrastruktury – znak sprawy: DGWiŻŚ-7.703.51.2021 – w kwestii prośby Związku zmierzającej do wprowadzenia stałych zmian lub czasowych odstępstw (uwarunkowanych określonymi zjawiskami atmosferycznymi) w przepisach dotyczących dopuszczalnych terminów stosowania nawozów w rolnictwie w okresach przed- i pozimowych na terenie Polski. Chodzi o przepisy Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. związane z obowiązującym w Polsce "Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu", który został przyjęty zgodnie z obowiązującą Dyrektywą 91/676/EWG, zwaną dyrektywą azotanową.
Nawiązując do informacji przekazanej przez ww. departament, a dotyczącej w szczególności możliwości dokonania przeglądu i aktualizacji obowiązujących w zakresie "Programu działań…" (programu azotanowego) przepisów, PZPRZ zwraca się z pytaniem:
r e k l a m a
1. Kiedy konkretnie – w jakich konkretnych ramach czasowych – planowany jest najbliższy ww. przegląd "Programu działań…" i kiedy planowane jest upublicznienie wniosków i wynikających z nich zaleceń dla rolników?
2. Jakie konkretnie wymienione w ww. odpowiedzi resortu infrastruktury instytuty lub inne jednostki badawcze będą prowadziły przedmiotowy przegląd/analizę zapisów "Programu działań…" (programu azotanowego)?
r e k l a m a
3. Czy i jak rolnicy mogą wziąć udział w planowanym przeglądzie zapisów "Programu działań…" (programu azotanowego). Gdzie mogą kierować swoje uwagi w tym zakresie?
Zdaniem Związku, wykonanie przedmiotowego przeglądu obowiązujących w ramach "Programu działań…" przepisów i wprowadzenie w nich stosownych, opartych na rzetelnej analizie zmian jest sprawą pilną. Nieracjonalne wyznaczenie ograniczeń w stosowaniu nawozów konkretnymi datami jak uczyniono to w wymienionym "Programie działań…" (na 1 marca w okresie pozimowym i 31 października w okresie przedzimowym) w zasadniczy sposób utrudnia osiąganie przez producentów celów produkcyjnych i ekologicznych.
Dlatego PZPRZ – ze względu na wagę problemów związanych z ograniczeniami prawnymi w zakresie stosowania nawozów przez polskich producentów rolnych – zwraca się do Pana Ministra z prośbą o jak najszybsze przystąpienie do ww. czynności, tj. do przeglądu, analizy i aktualizacji przepisów "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu".
Razem z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych i jego prezesem Stanisławem Kacperczykiem liczymy na pozytywne rozpatrzenie tych próśb i postulatów.