Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Co EFRWP robi w tym rokudla obszarów wiejskich?

Data publikacji 09.02.2022r.

Fundacja EFRWP nie ustaje w aktywnościach na rzecz wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego lokalnych społeczności na terenach wiejskich i w tym roku kontynuuje podjęte w ubieg­łych latach inicjatywy.

W związku z sytuacją epidemiczną Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej podjął decyzję o zmianie terminu zaplanowanego na marzec IV Europejskiego Forum Rolniczego. Odbędzie się ono 29 i 30 czerwca br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa.

Panele i debaty

Konferencje w Jasionce już od 2011 roku są miejscem corocznych spotkań i dyskusji z udziałem wybitnych promotorów europejskiej i krajowej polityki w obszarze związanym z rolnictwem i terenami wiejskimi. Goszczą tutaj m.in. komisarze z Komisji Europejskiej, Komisji ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego oraz ministrowie ds. rolnictwa z wielu krajów naszej części Europy.

Przedmiotem tegorocznej dyskusji i wymiany poglądów będą wyzwania współczesnego rolnictwa. Wiele miejsca będzie poświęcone nowej perspektywie finansowej Wspólnej Polityki Rolnej, zwłaszcza w odniesieniu do Europejskiego Zielonego Ładu i walki ze zmianami klimatycznymi. Eksperci będą rozmawiać o zastosowaniu nowych technologii w rolnictwie oraz o scenariuszach rozwoju handlu polskimi produktami rolno-spożywczymi.

Oprócz paneli głównych, które będą odbywać się w auli G2A Areny, planowane są również debaty eksperckie. Będą na nich kontynuowane dyskusje na temat Europejskiego Zielonego Ładu oraz realizowanej w jego ramach strategii „Od pola do stołu” w kontekście rozwiązań i technologii wychodzących naprzeciw tym założeniom. W ramach wydarzeń towarzyszących Fundacja EFRWP przygotowuje też kilka paneli dyskusyjnych dotyczących m.in.: koncepcji reformy ubezpieczeń w rolnictwie, roli i znaczenia inspekcji w sytuacji rozwoju eksportu rolno-spożywczego oraz aktywności obywatelskiej na obszarach wiejskich.

Ważnym wydarzeniem konferencji będą także ekspozycje, które umożliwią prezentację najnowszych rozwiązań, technologii, wynalazków i produktów w sferach związanych z produkcją rolną i jej finansowaniem. Jak co roku, w Jasionce będzie również uroczyście obchodzona rocznica śmierci wybitnego przywódcy chłopskiego ruchu solidarnościowego – Józefa Ślisza. Wydarzenie to będzie zwieńczone rozstrzygnięciem V Edycji Nagrody im. Józefa Ślisza.

Ferie z ekonomią

W tegorocznej, czwartej już, edycji projektu „Ferie z ekonomią” bierze udział 65 szkół podstawowych z całej Polski. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas 7i 8 z gmin wiejskich i terenów wiejskich gmin miejsko-wiejskich oraz nauczycieli (w szczególności przedmiotu wiedza o społeczeństwie). W prowadzenie zajęć z uczniami zaangażowani są również studenci kierunków ekonomicznych.

Projekt realizowany jest w okresie ferii zimowych przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego. Rekrutacja do projektu jest ogłaszana i realizowana we wrześniu i październiku, następnie po jej zakończeniu na przełomie grudnia odbywają się szkolenia i warsztaty dla nauczycieli prowadzących zajęcia.

W ramach projektu uczniowie w trakcie zajęć pozalekcyjnych mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy z przedsiębiorczości i bankowości, w tym produktów bankowych, sposobów planowania i zarządzania budżetem domowym. Poznają także zadania Narodowego Banku Polskiego i rolę pieniądza.

Zajęcia rozpoczynają się w ferie zimowe. W tym czasie uczniowie m.in. poprzez gry i zabawy poznają narzędzia ekonomiczne. W ramach zajęć uczniowie odwiedzają placówki banków, lokalnych przedsiębiorców i pogłębiają wiedzę na temat pieniądza dzięki uprzejmości oddziałów okręgowych NBP. Zajęcia przeprowadzane są w formie stacjonarnej.

W drugim semestrze uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce, przygotowując pracę konkursową – model biznesowy lokalnego przedsiębiorstwa. Każda praca podlega ocenie, a laureaci z pięciu szkół w nagrodę przyjadą na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Czeka ich tam sporo atrakcji.

Projektowi towarzyszą również konkursy, np. konkurs indywidualny podczas zajęć w czasie ferii. W tym konkursie EFRWP nagradza za aktywność na zajęciach troje uczniów z każdej szkoły. Z kolei w maju przeprowadzony zostanie ogólnoszkolny konkurs wiedzy ekonomiczno-finansowej dla uczniów, a nagrodą będą tablety dla 25 najlepszych.

Celem projektu jest:

poszerzanie wiedzy finansowej uczniów, w tym z zakresu finansów osobistych i gospodarowania budżetem rodzinnym,

poszerzanie wiedzy uczniów na temat systemu bankowego, w tym poznanie zadań NBP i roli pieniądza,

poszerzanie wiedzy ekonomicznej uczniów, w tym z zakresu funkcjonowania i prowadzenia firmy,

rozbudzenie i kształtowanie postaw przedsiębiorczych,

rozwój umiejętności miękkich i kompetencji kluczowych, takich jak komunikacja w grupie, wyrażanie swojej opinii.

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mają szansę poznać tajniki ekonomii i finansów, zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności, które zaowocują w przyszłości. Projekt pomoże im także nauczyć się, jak wykorzystywać zasady ekonomii w codziennym życiu, oraz odkryć, jak funkcjonuje prawdziwe przedsiębiorstwo, czy zobaczyć bank „od kuchni”.

Samorządowy program pożyczkowy

W ramach działalności statutowej EFRWP ogłasza cykliczne nabory wniosków o pożyczki przeznaczone dla samorządów gminnych i powiatowych na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych na terenach wiejskich. W bieżącym roku do samorządowego programu pożyczkowego zaplanowano trzy nabory: pierwszy od 1 do 26 marca, drugi od 21 czerwca do 16 lipca oraz trzeci od 4 do 29 października. Pożyczki, których maksymalna kwota wynosi 1,5 mln zł, można przeznaczyć na:

budowę i modernizację placówek oświatowych, szkół podstawowych, liceów oraz zawodowych szkół rolniczych,

infrastrukturę towarzyszącą, np. obiektów sportowo-rekreacyjnych, ogrodzeń tych obiektów, obiektów magazynowo-gospodarczych itp.,

budowę i modernizację sieci i stacji wodociągowych,

budowę i modernizację zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków,

budowę i modernizację dróg gminnych i powiatowych,

zaopatrzenie w energię z wykorzystaniem lokalnych odnawialnych źródeł energii polegających na budowie i montażu urządzeń z zakresu mikro- i małych instalacji, m.in.: turbin wiatrowych, modułów fotowoltaicznych, instalacji mikrokogeneracyjnych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, kotłów na biomasę.

Oprocentowanie pożyczki dla przedsięwzięć priorytetowych wynosi równowartość 0,95 wskaźnika WIBOR 3M i nie mniej niż 2,35 punktu procentowego, a dla pozostałych – równowartość wskaźnika WIBOR 3M i nie mniej niż 2,5 punktu procentowego.

Kredyt jest udzielany na 5 lat. Okres karencji nie może być dłuższy niż 12 miesięcy. Finansowanie wynosi do 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto. Pożyczkę można zaciągnąć bez konieczności przeprowadzania przetargu (zgodnie z opinią Centrum Przetargów Publicznych).

Pożyczka nie może zostać przeznaczona na finansowanie inwestycji już zakończonej i/lub refundację kosztów poniesionych przed datą złożenia wniosku do EFRWP.

oprac. Magdalena Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a